(ANKARA) - ABD Başkanı Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Paris’te bir araya geldi. İkili görüşmede Biden, Ukrayna’ya yapılacak askeri yardımın gecikmesiyle ilgili özür dilerken, 225 milyon dolarlık yeni bir yardımı duyurdu.

Aralarında ABD, İngiltere ve Kanada’nın da olduğu 25 ülkenin devlet başkanları, Fransa’yı Nazi işgalinden kurtarmak üzere 6 Haziran 1944'te yapılan Normandiya Çıkarması’nın 80. yıldönümünü için düzenlenen törenlere katıldı. Anma töreninde konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Batı demokrasisinin geçmişte olduğu gibi bugün de tehlikede olduğunu söyledi. Biden, "Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesi üzerine savaş, Avrupa’ya 80 yıl sonra yeniden yaklaştı. Batı ülkeleri, gözlerini Ukrayna'nın üzerinden çekmeyecek" dedi.

ABD'li yetkililer, Washington'ın Ukrayna'nın en büyük askeri yardım kaynağı olduğuna dikkat çekerken Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüşmesinde Zelenski'den "Amerikan askeri yardımını aylarca bekletip Rusya'nın savaşta kazanımlar elde etmesine neden oldukları" için ilk kez açıkça özür diledi. Amerikan halkının uzun vadede Ukrayna’nın yanında olduğunu belirten Biden, Ukrayna’ya 225 milyon dolar daha yardım yapacaklarını duyurdu.

Aralık ayından sonra ilk kez iki lider arasında yapılan bu görüşme, Biden'ın geçen hafta Ukrayna'ya ABD tarafından gönderilen silahlarla Rusya'ya karşı kullanmasına izin vermesinin ardından gerçekleşti. Bu hafta St. Petersburg'da konuyla ilgili açıklama yapan Putin, böyle bir hareketin Rusya'nın "ülkelerin hassas tesislerine ve bölgelerine aynı sınıftaki silahları gönderme hakkı" anlamına geldiğini savundu.

Zelenski: "ABD’nin askeri yardımıyla sonunda Rusya’nın ilerleyişini durduracağız"

BM Raporu: Gazze'de savaş suçları işlendi BM Raporu: Gazze'de savaş suçları işlendi

Zelenski, Biden'la yaptığı görüşmede, ABD'li milletvekillerine, sonunda Ukrayna'nın Rusya'nın son haftalardaki ilerleyişinin durdurulmasını sağlayan askeri yardım paketini onaylamak üzere bir araya geldikleri için teşekkür etti. Zelenski, "ABD’nin, İkinci Dünya Savaşı sırasında olduğu gibi Ukrayna'nın yanında kalması çok önemli. ABD, geçmişte insan yaşamının ve Avrupa'nın kurtarılmasına yardımcı oldu. Bizimle omuz omuza durma konusunda desteğinizin devam edeceğine güveniyoruz" dedi. İki lider, 13-15 Haziran tarihleri arasında İtalya’da düzenlenecek G7 zirvesinde tekrar bir araya gelecek.

Trump ve Biden arasındaki seçim çekişmesinde Ukrayna krizi

Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Biden’ın rakibi Donald Trump’ın, Rusya’nın Ukrayna'ya karşı yaptığı askeri harekattan sonra ABD’nin Ukrayna'ya olan yardımlarının maaliyetini eleştirmesi, Amerika'yı öncelik haline getirdiği politikası ile NATO'nun Avrupa üyelerinin üzerlerine düşen görevleri yapmadıklarını söylemesi üzerine dünkü konuşmasında Biden, Ukrayna'ya olan desteklerini güçlendireceklerine ve müttefikleriyle olan ilişkilerinin önemine dikkat çekti. Bunun yanı sıra Biden, Cumhuriyetçilerin 2020'deki seçimi kaybetmelerini kabul etmemelerinin ardından parti seçmenleriyle birlikte Trump'ın Amerikan Kongre Binasını basmaları üzerine, Trump'ı ABD demokrasisine karşı bir tehdit olarak nitelendirdi.

 

Kaynak: anka