ÖZEL HABER: ZERRİN SARGUT 

2020 yılında Ağrı'da yaşanan kadına yönelik şiddet olayları, adeta bir alarm zili gibi çalmıştır. İl Emniyet Müdürlüğü'nün verilerine göre, geçen yıl toplamda 120 kadın şiddete maruz kalmıştır. Bu olayların büyük bir çoğunluğu fiziksel şiddet (%65) olarak gerçekleşirken, psikolojik şiddet (%20), cinsel şiddet (%10) ve ekonomik şiddet (%5) de istatistiklerde yerini almıştır.

Kadına yönelik şiddet olaylarının en çok yaşandığı yerler arasında evler (%50), sokaklar (%30) ve işyerleri (%15) öne çıkmaktadır. Bu da kadınların güvende hissetmediği ortamların başında geldiğini göstermektedir. Şüpheli kadın ölümleri ise Ağrı'da korkunç bir gerçeği yansıtmaktadır. Geçtiğimiz yıl, 25 adli vaka şüpheli kadın ölümleriyle ilgilenmek zorunda kalınmıştır. Bu ölümlerin %60'ı aile içi şiddet sonucu gerçekleşirken, %20'si intihar, %10'u cinayet ve geri kalanı ise trafik kazası ve diğer sebeplerden kaynaklanmıştır.  Şüpheli kadın ölümlerinde failin %70'i mağdurun eşi veya eski eşi, %15'i aile yakını, %10'u tanımadığı kişiler ve geri kalanı ise diğer kişilerden oluşmaktadır.

Devletin şiddet olaylarını önlenmesi beklenilirken devlet silahıyla şiddetin gündeme gelmesi ayrı bir tartışma konusu oluyor. Ağrı’nın Patnos ilçesinde bir aile içi kavga kanlı bir şekilde sonuçlandı. Emekli köy korucusu C.T. ile oğulları arasında çıkan tartışma, silahlı çatışmaya dönüştü. Baba C.T., oğlu E.T'yi vurarak yaraladı. Kavgayı ayırmak için araya giren kızı D.T. ise silahla vurularak hayatını kaybetti. Olayın ardından jandarma ekipleri harekete geçti ve C.T. ile oğulları L.T. ve A.T. gözaltına alındı. Yaralanan E.T. ise Van'a sevk edildi. Patnos ilçesinde yaşanan bu acı olay, aile içi şiddetin ne kadar tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini bir kez daha gözler önüne serdi. Yetkililer, olayın detaylarını araştırırken, aile içi şiddetin önlenmesi ve bu tür trajedilerin yaşanmaması için daha fazla çaba harcanması gerektiğini vurguluyor.

5 Ocak 2023 -tarihinde Ağrı iline  13 kilometre uzaklıktaki Eleşkirt ilçesine bağlı Değirmenoluğu köyünde “kıskançlıktık” gerekçesiyle yaşandığı iddia edilen olayda  3 çocuk annesi Şirvan Gökser, eşi  İlhami Gökser ve yanlarında çalıştığı belirtilen Afgan uyruklu bir ekeğin cansız bedenine rastlandı. Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın neticesine ulaşılamadı.  

17 Ocak 2023- tarihinde Ağrı Merkez Fatih Mahallesinde 3 çocuk annesi Rabia D. İsimli bir kadının intihar ettiği iddia edildi. İddiaya ilişkin yetkililer kamuoyu ile herhangi bir bilgi paylaşmadı.

İntihar yaşı 18 yaşa kadar indi

18 Mayıs 2023-tarihinde iki erkek şahısla görüştükten sonra intihar girişiminde bulunan başka bir kadının olayı kadınları maruz kaldığı depresyon ve bunalımın yarattığı psikolojik tahribatı açıklar nitelikte. Ağrı’da yayın yapan yerel sitelerde yer alan habere göre 18  yaşındaki genç kız, yanındaki iki şahısın ayrılmasından sonra garsondan hava almak için kafede bulunan demir korkuluklara çıkabilmesi hususunda izin istedi. Daha sonra aniden 2’nci kattan caddenin ortasına atlayan genç kız ağır yaralandı. Olayı gören çevredekiler, durumu polis ve 112 acil sağlık ekiplerine bildirdi. Hastaneye kaldırılan kadının bundan sonraki akıbetiyle ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.  

17 Ekim 2023- Patnos ilçesinde yaşanan acı olayda, emekli korucu Cemil Türk ile çocukları arasında başlayan tartışma kısa sürede şiddete dönüştü. Baba Cemil Türk, uzun namlulu bir silahla kızı Dilan (21) ve oğlu Ercan Türk'ü vurdu. Maalesef, Dilan Türk yaşamını yitirirken, ağabeyi Ercan Türk ağır yaralandı. Olayın ardından jandarma ekipleri harekete geçti ve Cemil Türk gözaltına alındı. Patnos ilçesinde yaşanan bu trajik olay, aile içi şiddetin ne kadar ciddi sonuçlara yol açabileceğini bir kez daha gösterdi. Yetkililer, aile içi şiddeti önlemek ve benzer acı olayların yaşanmaması için daha fazla farkındalık oluşturulması gerektiğini vurguluyor. Olayın detayları ise hala araştırılmaktadır.

Bu olaylara benzer kayıtlara alınan ve kayıt dışı kalan onlarca kadına yönelik şiddet ve benzeri durumlar gelişmekte. Kadına yönelik şiddetin ağır bastığı Ağrı’da şiddetin önüne

Son Birkaç Yılda 4,197 Kadın Şüpheli Olarak Öldü

Kadına yönelik şiddet iyileşmeyen ve her gün yayılan bir veba gibi topluma yayılmaya devam ederken yetkilerin şiddete yönelik önlem alması beklenirken şiddeti tetikleyen politikaları şiddetin konkuç boyutlara taşıyor. Kadın cinayetlerine son vermek amacıyla 2010 yılında kurulan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), son 10 yılın ürkütücü bir tablosunu ortaya koydu. KCDP'nin verilerine göre, Türkiye’de 2013 yılında 237, 2014 yılında 294, 2015 yılında 303, 2016 yılında 328, 2017 yılında 409, 2018 yılında 440 ve 2019 yılında 474 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. Öte yandan, 2020 yılından itibaren  kadın cinayetlerinin yanı sıra şüpheli kadın ölümlere şu rakamlarla ön plana çıktı. 2020 yılında 300 kadın cinayeti ve 171 şüpheli kadın ölümü, 2021 yılında 280 kadın cinayeti ve 217 şüpheli kadın ölümü, 2022 yılında ise 334 kadın cinayeti ve 245 şüpheli kadın ölümü yaşandı.

‘Ocak ayı içinde 31 Kadın Öldürüldü’

2023 yılının ilk 4 ayına bakıldığında da, kadın cinayetlerinde ve şüpheli kadın ölümlerinde yaşanan artış yine dikkat çekici bir boyuta olması dikkat çekmektedir.  2023 yılının ilk dört ayında ise 165 kadın öldürüldü. Ocak ayında 31 kadın cinayeti ve 25 şüpheli kadın ölümü, şubat ayında 11 kadın cinayeti ve 12 şüpheli kadın ölümü, mart ayında 23 kadın cinayeti ve 19 şüpheli kadın ölümü, nisan ayında ise 21 kadın cinayeti ve 23 şüpheli kadın ölümü yaşandı. Bu verilere göre, 2023 yılının ilk 4 ayında 165 kadın hayatını kaybetti. Son 10 yılın genel tablosuna bakıldığında ise, 2023 yılının ilk 4 ayı da dahil olmak üzere toplamda 4,197 kadın yaşamını yitirdi.

 

‘Kadına yönelik Şiddet 2023 Yılında Artış Gönderdi’

Van’da Medya ve hukuk, kadın ve çocuk hakları alanında çalışmalar yürüten Medya ve Hukuk Derneği Başkanı Yasemin Dikici, iktidarın kullanmış olduğu dilin kadına şiddeti cinayet noktasına getirdiğine dikkat çekti. Dikici toplumda giderek artan yoksulluk, bireyi şiddete yönelen bir toplum haline geldiğine dikkat çekti., "Kadına yönelik şiddetin boyutu her geçen yıl artmaktadır. Özellikle bu 2023 yılı şiddeti tırmandırmıştır. Yapmış olduğumuz araştırmalarda şiddetin temel sebeplerden bir tanesinin yoksulluk ve işsizlik olduğu açığa çıkmıştır. Bununla birlikte kadının cinsel obje olarak tanımlanması, erkeğin egemen iktidar anlayışı yine başka türlü şiddetin sebeplerindendir. Şiddetin önlenmesine yönelik yetkililerden adım atılması beklenilirken ne yazık ki, şiddeti tırmandıran gerçeklerle karşı karşıya kalıyoruz. Ancak şiddetin önlenmesi yine de şiddetin mağdurlarının elindedir. Örgütlü bir kadın topluluğu şiddeti kırabilir. Bizler bu anlamda kadına her alanda örgütlenmesi çağrısında bulunuyoruz. " şeklinde konuştu.

Editör: Vildan Atmaca