Sevda Sayan- Özel Haber

Kızılaslan: Ağrı Kendi Kaderine Terk Edildi Kızılaslan: Ağrı Kendi Kaderine Terk Edildi

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinin kuzeybatısında bulunan Balık Gölü’nde yaşayan Kırmızı Pullu Alabalık türü tehlike altında. Bölge halkı ve aktivislerin aktardığına göre, 15 yıl önce dönemin Taşlıçay Kaymakamı'nın verdiği talimat üzerine göle sazan balığı yumurtaları bırakıldı. Alabalıkların yaşam alanına bırakılan sazanların, alabalık yumuraları ile beslendikleri ve bununla bağlantılı olarak popülasyonlarını günden güne arttırdıkları biliniyor.

Konu hakkında çalışmalarıyla bilinen Türkiye Çevre Platformu (TURÇEP) Üyesi  Mehmet Nuri Taşdemir'e göldeki son durumu sorduk. Taşlıçay Kamyakamı tarafından göle sazan balığı bırakılması işleminden Tarım Bakanlığı'nın bilgisi olmadığını aktaran Taşdemir'e göre, bu durum bilinçli bir şekilde yapılmış.

Ekolojik sistem içerisinde insan eliyle canlı popülasyonlarına yapılan müdahalelerin geri dönülemez tahribatlara yol açabileceğinin altını çizen Taşdemir, " Ekolojik denge insan eliyle bozuldu ve alabalık neredeyse tamamen yok olmak üzere. Yok olan doğal türleri tekrar kazanmak çok zordur" dedi.

Sazan balıklarının çok tehlikeli türler olduğunu belirten Taşdemir, adaptasyon yeteneklerinden dolayı potansiyel tehlike durumuna dönüştüklerini söyledi. Taşdemir: " Bu balık, göldeki ekolojik ortama çok kolay uyum sağladı. Çok değişik habitatlarda rahatlıkla yaşayabiliyor. Üreme yetenekleri çok yüksek. hızla büyük popülasyonlar oluşturabiliyorlar" şeklinde konuştu.

Alabalığın aynı zamanda bölge halkı için de geçim kaynağı olduğuna dikkat çeken Taşdemir, şu değerlendirmeleri yaptı: "Amerika'dan arayıp bu balığı sipariş edenler var. bölgede yaşayan insanlar için geçim kaynağı. Aynı zamanda bazı hastalıklara karşı alternatif tedavi yöntemi olarak kullanıyorlar"

Yetkililere çağrıda bulunan Taşdemir, acil olarak duruma müdahale edilmesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.