Aile Hekimleri Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Ahmet Kandemir, depremde yaşanan kayıplar nedeniyle deprem bölgesinde görev yapan sözleşmeli aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının maaşlarında yaşanabilecek düşüşlerin önüne geçen düzenlemenin süresinin bir yıl daha uzatılmasını istedi.

AHESEN Başkanı Ahmet Kandemir, yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde yaşanan sorunların devam ettiğine dikkat çekti. Kandemir, bazı bölgelerde Aile Sağlığı Merkezleri faaliyet gösterdiği halde etrafında yıkım fazla olduğu için kayıtlı nüfus sayısının düştüğünü de belirterek, şunları söyledi:

“4 Nisan 2023 tarihinde Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; Sözleşmeli Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanlarının ödemelerinde, kayıtlı kişiler için ödenecek ücret tarama ve takip katsayısı ile tevsik ödemeleri her biri ayrı ayrı hesaplanarak ‘genel hayata etkili afet durumundan önceki aya ait aylık ücretlerinden az olmamak üzere ödeme yapılır’ denilmişti. Bu uygulamanın 6 ay sürmesi ve sonrasında uzatılması yerinde bir düzenleme olmuş olsa dahi, bölgedeki yaşamın tam olarak sağlıklı sürece dönmemiş olması, sürenin en az 1 yıl daha uzatılması gerekliliğini doğurmuştur. Bazı bölgelerde Aile Sağlığı Merkezleri faaliyet gösterdiği halde etrafında yıkım fazla olduğu için kayıtlı nüfus sayısı düşmüştür. Bu süreçte nüfus hareketliliğinin çok fazla olması muhtemeldir ve hastalara ulaşımın zor olacağı aşikardır. Ağır hasarlı ve yıkılmış ASM’ler hala zor şartlarda konteynerlerde hizmet verirken, bugün kalıcı yapılara ne zaman geçileceği de belirsizliğini koruyor. Bu süreçler ve zor şartlar devam ederken bölgede görevini sürdüren çalışanların gelecek kaygısı taşımadan, daha rahat ve kesintisiz sağlık hizmeti vermeleri açısından bu karar ivedilikle alınmalıdır.

"AİLE HEKİMLERİNİN VE AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARININ ÜCRETLERİNDE KAYIPLAR OLUŞACAK"

Depremden ciddi olarak etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adıyaman ve Gaziantep’in Nurdağı, İslahiye ilçelerinde de bir yandan inşaatlar devam ederken diğer taraftan yıkımlar tamamlanıyor. Özetle orada hayatını ve işlerini sürdüren meslektaşlarımız için süreç hala normale dönmüş değil. On binlerce kişi vefat etmiş, yine binlerce kişi başka şehirlere ya da bulundukları illerin depremden daha az etkilenen bölgelerine göç etmek durumunda kalmıştır. Birçok Aile hekimliği biriminin nüfusunda azalma yaşanmasının yanında, kayıp vatandaşların sisteme işlenmesiyle birlikte birimlerin nüfusu daha da azalacak, dolayısıyla aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının ücretlerinde kayıplar oluşacaktır” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A: "BU KADAR SIKINTI VARKEN 'ÜLKE İYİ GİDİYOR' DİYEN YÖNETİCİ, YÖNETİCİ DEĞİLDİR" ÖZGÜR ÖZEL'DEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A: "BU KADAR SIKINTI VARKEN 'ÜLKE İYİ GİDİYOR' DİYEN YÖNETİCİ, YÖNETİCİ DEĞİLDİR"

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: anka