Yozgat’ta geçen hafta kaybolduğu bildirilen şahıs bulunamadı Yozgat’ta geçen hafta kaybolduğu bildirilen şahıs bulunamadı

EVREN DEMİRDAŞ

(ELAZIĞ)- AKP’nin sokkak hayvanlarının uyutulmasını öngören teklifi hazırlığını eleştiren Elazığ Bölgesi Veteriner Odası Başkanı Cazim Bulut, “Biz ötenaziye karşıyız, öldürülmelerine karşıyız. Ülkenin çok zararına olan bir şeyse bunu da siyasiler karar verir. O zaman kendileri karar verir kendileri de ötenazi yaparlar" dedi.

AKP'nin hazırladığı hayvan hakları yasa teklifine yönelik tepkiler devam ediyor. Yasayla ilgili bilgi sahibi olmadıkları ve köpeklerin uyutulması teklifine ilişkin veteriner hekimlerin görüşlerinin alınmadığını belirten Elazığ Bölgesi Veteriner Odası Başkanı Cazim Bulut, şunları söyledi:

"Yasayla ilgili veterinerlerden görüş almadılar"

"Şu anda 10 milyonun üzerinde bir popülasyonun olduğu ve bu da çok ciddi anlamda her boyutuyla gerek hayvan sağlığı, gerek insan sağlığı ve gerekse hayvan şiddeti noktasında çok ciddi sonuçlar olduğu ortadadır. Hazırlanmakta olan yasa belli şeyleri getiriyor, öyle konuşuluyor en azından. Yasanın tamamından biz bir bilgi sahibi değiliz. Bununla ilgili aslında bu çözüm noktasında da biz veteriner hekimlerden gerek diğer odalarımızla gerek merkez konseyimizle ilgili bir danışmanın olmadığı yani bu çok önemli bu nokta. Biz hala bu oyunun dışına itilmeye çalışıyoruz. Bu, olumsuz sonuçların gelmesinin ana sebeplerinden biri. Bu işleri en iyi bilen veteriner hekimler, bu işi en iyi yapabilecek olan veteriner hekimler. Yine veteriner hekimler oyun içerisinde yok. Bu popülasyonu kontrol altında tutabilecek olanlar da yine veteriner hekimlerdir. Bununla ilgili bize gerek siyasi partilerden gerekse kamudan bununla ilgili veya görüş alışverişi olmuş değil."

"Siyasiler karar verdiyse ötenaziyi kendileri yaparlar" 

Sahipsiz köpeklerin öldürülmesini siyasi bir çözüm olarak sunulmasının doğru olmadığını söyleyen Bulut, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bir ay içerisinde ya bu hayvanların sahiplendirilmesi, sahiplendirilmesi takdirinde de uyutulması gibi, yani ötenazi dediğimiz bir yöntemle uyutulması gibi bir çözümün olması tartışılıyor. Biz ötenaziye karşıyız, öldürülmelerine karşıyız. Ancak şöyle de bir durum söz konusu. Gelinen noktada tabii kar zarar olayını hesapladığınızda ne şekilde bir sonucun çıkarılacağını da biz bilmiyoruz. Devlet aklının ne şekilde işleyeceğini de biz şu anda bilmiyoruz ama her halükarda biz çözümün ötenazi yoluyla, hayvan popülasyonunu azaltmayı tavsiye etmiyoruz.

5199 sayılı kanun çıkarıldığı zaman görev tanımlaması düzgün yapılmamışsa sonuçların olumsuz olduğu ortada. Veteriner hekimler halen devre dışı. Sadece kısırlaştırılacaksa bu noktada temas sağlanıyor. Onun dışında tamamen sistem dışı kalıyoruz. Siyasi bir çözümmüş  gibi yapılmaya çalışılıyor. Çok üzgünüz bu noktada. Bu şekilde sonuçların iç açıcı olamayacağı bir gerçektir. Ötenazi konusunda bir çok meslektaşımız, odalarımız belki yapmayacaklar, belki bulundukları makamları tercih edecekler belki istifa edecekler. Sadece köpekler değil diğer canlı hayvanlar da var etinden, sütünden yararlandığımız. Bunları da kesenler veteriner hekimler değil. Bizler yaşatmak için varız. Ötenaziyi tasvip etmiyoruz. Bu siyasi bir irade bizim tasarrufumuzda değil. Bazen kâr zarar marjını hesaplarsınız. Karşı olmak başka bir şey ama ülkenin çok zararına olan bir şeyse bunu da siyasiler karar verir. O zaman kendileri karar verir kendileri de ötenazi yaparlar."

Kaynak: anka