Haber: MAHİR BAĞIŞ - Kamera: MEHMET MEHMETLİOĞLU

6 Şubat depremlerinin 1. yılında ANKA Haber Ajansı, Adıyaman’da... Kentte hizmet veren bir eğitim araştırma hastanesi yetersiz kalıyor, depremzedeler günlerce muayene olmayı bekliyor. Uzman doktor bulamadıklarından yakınan bir yurttaş, “40 gündür hastamız yoğun bakımda bir tane uzman doktor bulamıyoruz ki hasta ile ilgilensin. Sağlık sistemi burada çökmüş durumda” dedi.

ERDOĞAN: ULUSLARARASI TOPLUM FİLİSTİN HALKINA OLAN BORCUNU ANCAK FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASIYLA ÖDEYEBİLİR ERDOĞAN: ULUSLARARASI TOPLUM FİLİSTİN HALKINA OLAN BORCUNU ANCAK FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASIYLA ÖDEYEBİLİR

Adıyaman Tabip Odası Başkanı İsmail Tosun ise kentin hastaneye olan ihtiyacını “Şu anda hastanede 9-10 bölümde randevu bulunamıyor, alamıyorsunuz” sözleriyle özetledi.

Türkiye’de, 6 Şubat 2023 tarihinde, saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Ardından saat 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha meydana geldi. Depremler, 11 ilde yıkıma neden oldu. Yaklaşık 13 milyon yurttaşın etkilendiği depremlerde Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elâzığ illerinde resmi açıklamalara göre; 50 bin 783 kişi yaşamını yitirdi, depremlerden 11 ilde 14 milyon kişi etkilendi.

ANKA Haber Ajansı, depremin 1. yılında deprem bölgesini gözlemledi, depremzedelerle görüştü, 1 yıl önce olduğu gibi onların sorunlarını dinledi.

Enkaz kaldırma çalışmalarının ve yıkılmayan binaların sık sık görüldüğü Adıyaman’da en temel sorunlardan birisi hastane ihtiyacı... Kent merkezindeki iki hastane depremde yıkıldı… Ayakta kalmayı başaran Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanesi bütün kentin ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalıyor. Hastanede randevu alabilmek için 15-20 gün kadar süre beklediklerini belirten yurttaşlar Adıyaman’da yeni hastanelerin yapılmasını bekliyor…

Uzman doktor yetersizliğinden yakınan Adıyaman halkı muayene olabilmek için günlerce beklemek zorunda kalıyor.

HEM DEPREM HEM DOKTOR SAYISI DÜŞÜK HEM HASTA SAYISI FAZLA HEM DE ADIYAMAN’IN BİR GERÇEĞİ BU”

Bir depremzede, “Adıyaman’ın kaderi bu, normal şehirlerde birinci kademe olur, ikinci kademe olur. Önce hastalar birinci kademeye gider orada tedavi olur. Tedavi ağır bir tedaviyse o zaman eğitim araştırmaya sevk edilir. Adıyaman’da sadece eğitim araştırma hastanesi var. Devlet hastanesini yıkıldı, diğerini iptal ettiler şu anda Adıyaman halkı buraya mahkum… Yoğunluk olacak tabii. Hem deprem hem doktor sayısı düşük hem hasta sayısı fazla hem de Adıyaman’ın bir gerçeği bu” diye konuştu.

MUAYENE İÇİN SABAH GELDİM DAHA YENİ ÇIKIYORUM. ŞEHRİN HALİNİ HERKES GÖRÜYOR BOMBALANMIŞ GİBİ”

Akşam üzerine hastanede muayenesini yeni tamamladığını belirten başka bir yurttaş, “Tek hastane sıkıntılı, randevu alamıyoruz, kalabalık. Sabahtan beri gelmişim daha yeni çıkıyorum. Muayene için sabah geldim daha yeni çıkıyorum. Şehrin halini herkes görüyor bombalanmış gibi” dedi.

RANDEVU ALIYORSUN 10-15 GÜN.”

Adıyaman’da en az iki hastaneye daha ihtiyaç duyduklarını kaydeden yurttaş, “Randevu alıyorsun 10-15 gün. Durumun kötü 15 gün bekleyemiyorsun. İki tane daha ihtiyaç var bunun gibi iki tane daha olması lazım” dedi.

SAĞLIK KONUSUNDA ŞU ANDA ADIYAMAN BİTMİŞ DURUMDA”

Babasının hasta olduğunu belirten başka bir yurttaş, “Randevu almaya çalıştım, 20 günün sonunda randevu aldım. Burada ufak bir işlem yapıldı. Hiçbir doktor kabul etmiyor. Randevu aldığım zaman 20 gün daha beklemem gerekiyor. Bu sağlık konusunda şu anda Adıyaman bitmiş durumda” diye konuştu.

40 GÜNDÜR HASTAMIZ YOĞUN BAKIMDA BİR TANE UZMAN DOKTOR BULAMIYORUZ...SAĞLIK SİSTEMİ BURADA ÇÖKMÜŞ DURUMDA”

Adıyaman’da uzman doktor bulamadıklarını vurgulayan bir yurttaş, “40 gündür hastamız yoğun bakımda bir tane uzman doktor bulamıyoruz ki hasta ile ilgilensin. Sağlık sistemi burada çökmüş durumda” dedi.

ADIYAMAN TABİP ODASI BAKANI İSMAİL TOSUN: “ŞU AN HASTANEDE 9-10 BÖLÜMDE RANDEVU BULUNAMIYOR, ALAMIYORSUNUZ”

Adıyaman Tabip Odası Başkanı İsmail Tosun, Adıyaman’da genel sağlık probleminin devam ettiğini kaydederek, “Halen devam etmekte. Ağır hasarlı binalarımızdan diş fakültesi şu anda konteynerde hizmet veriyor. Özellikle kadın doğum, göz, dermatoloji ve dahiliye gibi branşlarda hala eksiklerimiz var. Norm kadrolarımız artırılmadı. Hastanemiz yetersizdi zaten kadın doğum ve çocuğun yükü de binince daha yetersiz hale geldi. Üzerine de influenza ve RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) virüsü salgını çıkınca çok kalabalık bir şekilde bütün sağlık binaları dolmuş durumda” dedi.

İNSANLARIN NE BEKLEME ALANI VAR NE DE DOKTORLARIN MUAYENE EDECEĞİ BİR ALAN VAR”

Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yetersiz kaldığına yönelik görüşlere ilişkin Tosun, “Karşılamaya çalışıyor karşılamıyor maalesef... Eski yıkılan devlet hastanemizin yerine de yeni bir devlet hastanesi projesi başlatıp temelini attılar ama onun da ne zaman biteceği belli değil...Yıkılan ve ağır hasarlı olan ASM’lerin yerine yenileri yapılmadı onlar da konteynerde devam eden sekize yakın ASM var. İnsanların ne bekleme alanı var ne de doktorların muayene edeceği bir alan var” dedi.

Tosun, eğitim araştırma hastanesinde yaşanan yoğun randevu sıralarına ilişkin, “Çok zor. Şu an hastanede 9-10 bölümde randevu bulunamıyor, alamıyorsunuz” dedi.

Tosun, Adıyaman’a gelecek hekimlerin motive edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

ÖZELLİKLE DÖRT İL; MALATYA, ADIYAMAN VE HATAY İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR KARIN AĞRISI OLACAKTIR.”

“Kalacak yer yok doktorlar gelmek istemiyor ama bunun çok basit çözümleri var. Bakanlığı bu konuda çözüme davet ediyoruz mesela; buranın mecburi hizmet süresi 650 gün onu 400-350 güne çekerse, buradaki sözleşmeli kadroları artırırsa, deprem bölgesinde çalışmaya çalışan meslektaşlarımızın maaşlarında bir düzenleme yapılırsa tabii ki gelen olacaktır...Düzenlemeye gitmeyip, burada yeteri performans yapamayan hekim hem az maaş alıp hem de kalacak yer bulamayınca, kiralık ev de bulayınca cazip hale gelmediği sürece kimse gelmeyecektir. Özellikle dört il; Malatya, Adıyaman ve Hatay için çok büyük bir karın ağrısı olacaktır.”

Kaynak: anka