MELİS YILDIRIM

Ankara Çankaya’da Taurus AVM karşısında bulunan ve rayiç değeri yaklaşık 10 milyar TL olan, Hazine’ye ait 132 bin metrekarelik arsa özelleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Kararı’na göre özelleştirme 2027 yılı sonuna kadar tamamlanacak ve elde edilecek gelir yeni bina yapımı için Dışişleri Bakanlığı hesabına yatırılacak.

Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan Karakusunlar Mahallesi'nde 29353 ada, 2 ve 3 parsellerdeki taşınmazlar, özelleştirme kapsam ve programına alınmasına ilişkin karar bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı, 7783 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre 31 Aralık 2027 tarihine kadar tamamlanması öngörülen özelleştirmeden elde edilecek gelir, Dışişleri Bakanlığı'nın yeni hizmet binaları ihtiyacının karşılanması için Bakanlık hesabına aktarılacak.

TOPLAM 132 BİN METREKARE

ANKA Haber Ajansı’nın yaptığı incelemeye göre söz konusu iki parsel toplam 132 bin 651 metrekareden (m2) oluşuyor. 2 numaralı parsel 114 bin 519 metrekare, 3 numaralı parsel ise 18 bin 132 metrekare büyüklükte.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ARŞİV BİNASI ORADA

Özelleştirilecek alanda halen Dışişleri Bakanlığı Arşiv Binası da bulunuyor. Çok yakınında bir özel kolej ile parselin tam karşında Taurus AVM de bulunuyor.

MERKEZİ KONUMDA

Özelleştirilecek dev arazinin bir tarafından ODTÜ ve Söğütözü istikametine giden Malazgirt Bulvarı, diğer tarafından ise Ankara’yı Gölbaşı ve Konya istikametine bağlayan Mevlana Bulvarı bulunuyor.

RAYİÇ BEDEL YAKLAŞIK 10 MİLYAR TL

Halen büyük bir emlak satış itesinde, Malazgirt Bulvarı’nda, Taurus AVM’nin arkasındaki bir arsa satış için bekliyor. İlanda satılacak arsanın birim değeri için metrekaresinin 75 bin TL olduğu belirtiliyor. Bu ilanda 280 m2’lik bu arsa için 21 milyon TL satış bedeli belirlenmiş. Çok yakın konumda bulunduğu için, özelleştirilecek 132 bin 651 m2’lik söz konusu hazine arazisi de m2’si 75 bin TL üzerinden değerlendirildiğinde elde edilecek satış gelirinin 9 milyar 949 milyon TL’yi bulması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI ÖZELLEŞTİRME KARARI

Cumhurbaşkanlığı kararında şu ifadeler yer alıyor:

"Mülkiyeti Maliye Hazinesine adına kayıtlı olan Ankara ili, Çankaya ilçesi, Karakusunlar Mahallesi, 29353 ada, 2 ve 3 parsellerde bulunan taşınmazların; özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, satış kiralarına, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemlerinden biri ya da birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine, özelleştirme işlemlerinin 31/12/2027 tarihine kadar tamamlanmasına, bu taşınmazların özelleştirilmesi ile elde edilecek gelirin, giderler düşüldükten sonra Dışişleri Bakanlığının yeni hizmet binaları ihtiyacının karşılanmasını teminen Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde Dışişleri Bakanlığı adına açılacak hesaba aktarılmasına, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 3'üncü maddesi ile 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 8'inci maddesi gereğince karar verilmiştir."

 

 

Kaynak: anka