CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) 2024 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, Yunanistan ile geri kabul anlaşmasının güncellenmesi iddiaları bağlamında, "Ülkemizde göçmen meselesi artık bir iç güvenlik meselesi hâlini almışken Adalar'daki askeri varlık tartışmasının iktidar cenahında hafifletilmesi hem geri kabul hem de vize anlaşması neticesinde yeni bir anlaşma mı var sorusunu gündeme getirmektedir. Bu konuda düşünceler nelerdir sayın Bakanım? Kapsamın genişletileceği yeni bir geri kabul anlaşmasının ülkemizin milli savunma politikalarıyla uyuştuğunu düşünüyor musunuz?" diye konuştu.

MSB 2024 yılı bütçesi dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. Toplantıda söz alan CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Bakan Yaşar Güler'e Yunanistan ile geri kabul anlaşmasının güncellenmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretinde bu konunun ele alınacağına yönelik iddiaları sordu. Genç, son dönemde Yunanistan ile ilişkilerde normalleşme adımlarının atılmasının gündemde olduğunu anımsatarak şunları kaydetti:

"Ancak söz konusu adımların geri kabul anlaşmasının güncellenmesine gelecek tepkilerin önüne geçmek için atıldığı düşüncesi hakimdir. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile Aralık ayı başında görüşeceği ve Yunanistan ile Türkiye arasında kapıda bir yıllık vize uygulamasının hayata geçirileceği iddia ediliyor. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarınki Almanya ziyaretinde de göçmen geri kabul anlaşmasının yeniden ele alınacağına dair iddialar var. Ülkemizde göçmen meselesi artık bir iç güvenlik meselesi hâlini almışken Adalar'daki askeri varlık tartışmasının iktidar cenahında hafifletilmesi hem geri kabul hem de vize anlaşması neticesinde yeni bir anlaşma mı var sorusunu gündeme getirmektedir. Bu konuda düşünceler nelerdir sayın Bakanım? Kapsamın genişletileceği yeni bir geri kabul anlaşmasının ülkemizin milli savunma politikalarıyla uyuştuğunu düşünüyor musunuz?"

Kaynak: anka