(İSTANBUL)- Riva Deresi’nde ihmaller sonucu artan çevre kirliliği çözüm beklerken; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sorumluluk alanında olmamasına karşın derede dip temizliği ve deşarj çalışmaları yapıyor. Beykoz Belediye Meclisi’nde Bakanlık ile DSİ’ye çözüm için adım atma çağrısı yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi Meclisi’nin CHP’li üyesi Burak Korkmaz, “Bakana Ankara'dan evine gitmek için kısa mesafede bile Kayseri'ye uçak var da Riva Deresi'nin ıslahında bütçe yok mu? Ankara'dan yavru vatan Kıbrıs'a hava atarcasına sekiz uçakla gitmeye bütçe var da Riva Deresi'ne bütçe yok mu” diye sordu.

Riva Deresi’ndeki artan kirlilik, Beykoz Belediye Meclisi’nin haziran ayı toplantısında bir kez daha gündeme taşındı. Beykoz Belediye Meclisi toplantısında konuşan CHP’li meclis üyesi Burak Korkmaz, kirlilik kaynakları ve sorumlular hakkında kamuoyunu aydınlattı. Burak Korkmaz, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İl Çevre Müdürlüğü’ne gereken denetim ve cezai işlemleri yapmalarını istedi, sorumlu firmaları teşhir etmeleri konusunda çağrıda bulundu. Korkmaz, Riva Deresi’nin ıslahında sorumluluğun DSİ’ye ait olduğunu anımsattı. Korkmaz konuşmasında şunları söyledi:

“Islah edilmesi tamamıyla DSİ'nin yapması gereken bir işlemdir”

"Bu derenin bu hale gelmesinde birkaç faktörün etkisi ve hükümet tarafından izlenen yanlış politikalar ve ihmal neticesinde Beykoz halkının sağlığını tehdit eder duruma getirmiştir.  İl Çevre ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne gerekli cezai işlemlerin uygulanması için yazı yazılmıştır. 29 Eylül 2009 yılında  yapılan Riva Deresi ıslahı toplantısında DSİ, İSKİ ve İBB yetkililerinin de bulunduğu toplantıda Riva Deresi’nin tamamının dere ıslahı DSİ tarafından yapılacağı kararı alınmıştır. Tekrar ediyorum arkadaşlar. Marmara Boğazı'na akan dereler ve atık sular İBB sorumluluğunda iken Karadeniz'e akan dere suları ve atık sular DSİ'nin sorumluluğundadır. Ve ıslah edilmesi tamamıyla DSİ'nin yapması gereken bir işlemdir. 

“Öyle kafanızı kuma gömüp istekleri, talepleri görmezden gelmek”

Siyasi partilerde bayramlaşma... DSP'li Aydemir: "Siyasi olarak CHP için üzerimize düşen bir şey varsa onu yapmayı elbette amaçlıyoruz" Siyasi partilerde bayramlaşma... DSP'li Aydemir: "Siyasi olarak CHP için üzerimize düşen bir şey varsa onu yapmayı elbette amaçlıyoruz"

Buradan Çevre Şehircilik Bakanlığı ve İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerine sesleniyorum. Hiçbir kurum, kişi, firma ayrımı yapmadan, yarından itibaren deriyi kirleten, işletmeleri denetlemeye var mısınız? Deriyi kirleten, bu işletmeleri kamuoyuna açıklamaya var mısınız? Yok öyle kafanızı kuma gömüp istekleri, talepleri görmezden gelmek. Herkes çok iyi biliyor ki sorunun asıl kaynağı devlet kurumların işlevsizleştirilmesi yatırımları genel idareden bütçe ayrılmaması bütçenin doğru kullanılmaması. 

“2028 yılında seçimle gelip bu sorunu biz tamamen çözeceğiz”

Bakana Ankara'dan evine gitmek için kısa mesafede Kayseri'ye bile uçak var da Riva Deresi'nin ıslahında bütçe yok mu? Ankara'dan yavru vatan Kıbrıs'a hava atarcasına sekiz uçakla gitmeye bütçe var da Riva Deresi'ne bütçe yok mu? Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında ‘dediğimi yap, yaptığımı yapma’ mantığıyla hareket edip akşam yine halkın ödediği vergilerle Mercedes aracıyla evine giden Maliye Bakanı’na para var da Riva Deresi'ne yok mu? Seçimde ilkokulda fasulye deneylerine benzer bir deney yapmak için uzaya pilot gönderip sonra da uzaylı turist gibi gezdirilen Alper Gezeravcı'ya 55 milyon dolar var da Riva Deresi'ne bütçe yok mu? Emekliye aylık 10 bin TL reva görülürken, sarayın bir dakikada üç emeklinin aylık maaşı kadar masrafına para var da Riva Deresi'ne para yok mu? Ya yarından itibaren sorumluluğunuz gereği Riva Deresi'yle ilgili çalışmalarınıza bir an önce başlayın ya da 2028  yılında seçimle gelip bu sorunu biz tamamen çözeceğiz"

 

 

Kaynak: anka