(ANKARA) – BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı, “Gazze’deki aileler eşi benzeri görülmemiş bir acil sağlık kriziyle karşı karşıya. İnsanlar her gün, yaralanma, travma, hijyen eksikliği, bulaşıcı hastalıkların yayılması, yeterli gıda ve su eksikliği ve ilaçlara ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişim gibi sorunlar yaşıyor” açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve uyguladığı kısıtlamalara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, “Gazze'deki aileler eşi benzeri görülmemiş bir acil sağlık kriziyle karşı karşıya. İnsanlar her gün yaralanma, travma, hijyen eksikliği, bulaşıcı hastalıkların yayılması, yeterli gıda ve su eksikliği ve ilaçlara ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişim gibi sorunlar yaşıyor” denildi. Ajans, bu durumun ancak ateşkes ile sona erebileceğini bildirdi.

Murat Emir'den Bakan Koca'ya: "Çok övündüğünüz şehir hastanesinde bayramda acil ameliyat yapacak ekip yok" Murat Emir'den Bakan Koca'ya: "Çok övündüğünüz şehir hastanesinde bayramda acil ameliyat yapacak ekip yok"

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini de 27 Mayıs’ta İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrine saldırılarının ardından ateşkes çağrısı yapmıştı. Lazzarini, Refah’ın yeryüzünde cehenneme dönüştüğünü söylemiş ve insani yardımların ulaştırılmasını kesintiye uğratmamak için mümkün olan her şeyi yapmalarına rağmen yardım ve koruma sağlamanın imkansız hale geldiğini belirtmişti.

Dünya Sağlık Örgütü de uyarıyor: Saldırılar, sağlık sistemini neredeyse tüketti

İsrail’in saldırılarının sağlık sistemine etkilerini yakından takip eden Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) durum tespiti de Ajans’ın dikkat çektiği sorunları doğruluyor. DSÖ’nün raporunda, “Gazze Şeridi'nde hava saldırıları ve tıbbi malzeme, gıda, su ve yakıt eksikliği, zaten yetersiz kaynaklara sahip olan sağlık sistemini neredeyse tüketti. Hastaneler, artan hasta sayısı ve barınak arayan yerinden edilmiş siviller nedeniyle kapasitelerinin çok üzerinde çalışıyor. Anne ve yeni doğan bakımından kronik hastalıkların tedavisine kadar temel sağlık hizmetlerinin sağlanması ciddi şekilde tehlikeye girdi” denildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ise saldırıları durdurmayacaklarını söyledi. Hanegbi, “Gazze’deki savaşın en az 7 ay daha süreceğini” açıkladı.

 

 

Kaynak: anka