(ANKARA) - BM Genel Sekreteri António Guterres, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü açıklamasında, “Birlikte, doğa ve insanlık için gelişen bir geleceğin tohumlarını ekelim” çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü nedeniyle açıklama yaptı. Kamera karşısına geçen Guterres, video mesajında “Birlikte, doğa ve insanlık için gelişen bir geleceğin tohumlarını ekelim” çağrısı yaptı.

Genel Sekreter, milyarlarca insanın güvenliği, refahı ve sağlığının ekosistemleri destekleyen canlı topraklara bağlı olduğunu vurgulayarak, “Ancak bizi ayakta tutan toprağı tahrip ediyoruz. Her saniye, yaklaşık dört futbol sahası büyüklüğünde sağlıklı arazi bozuluyor” dedi.

Bu yılki Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Gününün temasının “Toprak için Birlik” olduğunu hatırlatan Guterres, şöyle devam etti:

“Hükümetler, işletmeler, akademisyenler, topluluklar ve daha fazlası bir araya gelmeli ve harekete geçmelidir. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz: Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nde açıkça belirtiliyor. Sözleşmenin 30. yıl dönümünü kutlarken, dünya uygulama hızını önemli ölçüde artırmalıdır.”

Macaristan Başbakanı Orban: Ukrayna savaşını Trump çözer Macaristan Başbakanı Orban: Ukrayna savaşını Trump çözer

 

Kaynak: anka