(MUĞLA) - Bodrum Belediyesi, tarımsal üretim alanlarında su tasarrufunu sağlamak, üreticiye doğru tarım uygulamaları ile örnek olmak amacıyla mülkiyetinde bulunan Bitez Mahallesi’ndeki mandalina bahçesinde damlama sulama sistemine geçti. 

Bodrum mandalinini istenen şartlarda yetiştirebilmek için salma sulama sisteminin kullanıldığı Bitez Mahallesi’ndeki 5 dekarlık mandalin bahçesinde, gelişen teknoloji ile işçiliği azaltarak bakımlarını kolaylaştırmak için damlama sulama sistemi faaliyete geçirildi. Damlama sulama sistemi sayesinde sudan yüzde 60 oranında tasarruf edilirken, bahçenin her yeri sulanmadığı için gereksiz ot mücadelesi de olmayacak. Damlama sulama sistemi ile en verimli, en etkin sulama en az kayıp ile direkt bitkiye ulaşabilecek. 

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Ercan Pehlivan, söz konusu sistem sayesinde haftada bir defa bir personel ile 5 dönümlük bir bahçenin sulama ve bakımlarını yapabildiklerini söyledi. 

Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci, “Su kaynağı olup hala salma sulama ile bahçelerini sulayan üreticilerimiz, su tasarrufu yapmak için damlama sulama sistemine geçmeliler. Böylelikle hem sulama sırasında kolaylık yaşayacaklar hem de her ağaca eşit su verebilecekler. Suyumuzu tasarruflu kullanırken Bodrum mandalinimizi de sürdürülebilir kılalım” dedi. 

ENAG: NİSAN AYINDA ENFLASYON YÜZDE 5,02 ARTTI ENAG: NİSAN AYINDA ENFLASYON YÜZDE 5,02 ARTTI

 

Kaynak: anka