HKG DAVASINDA İSTİNAF CEZALARI AZ BULARAK KARARI BOZDU HKG DAVASINDA İSTİNAF CEZALARI AZ BULARAK KARARI BOZDU

CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer, Gezi davası hükümlüleri Can Atalay ve Tayfun Kahraman'ı hapishanede ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklama yapan Özer, “Anayasa Mahkemesi kararının acilen uygulanması ve seçilmiş milletvekilinin hızlıca tahliye edilerek yasama faaliyetlerine katılması hukuk devletinin gereğidir. Doktor Tayfun Kahramanı daha önce ziyaret ettiğimde sormuştum. Şimdi buradan bir kez daha soruyorum: Tayfun, biricik kızı Vera'ya kavuşana kadar da emin olun sormaktan asla ama vazgeçmeyeceğiz. Mahkeme kararında Tayfun hakkında mahkumiyetine esas olacak tek bir fiil, tek bir delil yok. Fiil nedir? Bu fiillere esas deliller nerededir? Hoş bu soruların muhatabı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, cevap vermekten imtina etse de her fırsatta her kürsüde bu sorularımızı yineleyeceğiz” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Turan Taşkın Özer, Gezi davası hükümlüleri Can Atalay ve Tayfun Kahraman'ı hapishanede ziyaret etti. Ziyaret sonrası basın açıklama yapan Özer, şunları söyledi:

“Milletvekili Şerafettin Can Atalay‘ı ve şehir plancısı Doktor Tayfun Kahraman'ı mahkum olarak konuldukları arkamda gördüğünüz Silivri Cezaevi’nde ziyaret ettim. Bu vesileyle Can'ın ve Tayfun’un dayanışmasını eksik etmeyen, memlekete ve anayasaya sahip çıkan tüm dostlara ayrı ayrı selamları var ben de buradan iletmiş olayım. Geçtiğimiz günlerde iktidar ve ortaklarının büyük bir seremoniyle Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşünülmesi için Meclis'teki çabalarına bütün vatandaşlarımız ve bizler şahit olmuştuk. Seçilmiş bir milletvekilinin vekilliğini düşürmek için canhıraş bir uğraş verilen başka bir ülke meclisi emin olun yoktur. Bu kural tanımaz hukuk tanımaz iktidar, her gün yeni bir hukuki garabete yol açarak ülkeyi adeta uçuruma sürüklemektedir. Her fırsatta milli irade çağrısı yapan iktidarın, Hatay halkının oy oyları ile seçilmiş bir milletvekiline karşı topyekün tutumu açıkça iki yüzlülüktür.

TAYFUN HAKKINDA MAHKUMİYETİNE ESAS OLACAK TEK BİR FİİL, TEK BİR DELİL YOK. FİİL NEDİR? BU FİİLLERE ESAS DELİLLER NEREDEDİR?”

Anayasa Mahkemesi kararının acilen uygulanması ve seçilmiş milletvekilinin hızlıca tahliye edilerek yasama faaliyetlerine katılması hukuk devletinin gereğidir. Doktor Tayfun Kahramanı daha önce ziyaret ettiğimde sormuştum. Şimdi buradan bir kez daha soruyorum: Tayfun, biricik kızı Vera'ya kavuşana kadar da emin olun sormaktan asla ama vazgeçmeyeceğiz. Mahkeme kararında Tayfun hakkında mahkumiyetine esas olacak tek bir fiil, tek bir delil yok. Fiil nedir? Bu fiillere esas deliller nerededir? Hoş bu soruların muhatabı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, cevap vermekten imtina etse de her fırsatta her kürsüde bu sorularımızı yineleyeceğiz. Kendisine her fırsatta hatırlatacağız. Adalet yerini bulana kadar ses olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: anka