CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili “Kanunların emrettiği, evrensel normların hakim olduğu gerçek adaletinin değil, Saray adaletinin uygulandığı AKP düzeninde bu karara şaşırmıyor ama kabul de etmiyoruz. Anayasa'ya açıkça darbe anlamına gelen, anayasal kurumların ve Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının tanınmadığı bir zihniyetle mücadelemiz asla bitmeyecek. Bu karara karşı direnmeye, direnenlere dayanışmaya devam edecek ve gerçek adalet sağlanıncaya kadar da susmayacağız” dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, cezaevindeki TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi. Aslanoğlu, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

AKP İSTİYOR DİYE ADALET VE MİLLİ İRADE AYAKLAR ALTINA ALINDI

“Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için yasalar, kanunlar, insan hakları ve demokrasi bir kez daha rafa kaldırılmıştır. Tıpkı iktidarın FETÖ ile canciğer kuzu sarma olduğu dönemlerde yaşadığımız gibi.

Bu kararla sarayın adaletinin insani, vicdani olmadığını, milli iradenin de AKP iktidarının ve sarayın umurunda olmadığını bir kez daha görmüş olduk.

Memleketinin hakkı yenmiş insanları, çaresiz bırakılmış vatandaşları, katledilmek istenen ormanlarına sahip çıktığı için tutuklanmış bir milletvekilinin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin hakkında “hak ihlali yapılmıştır ve yargılama yeniden yapılmalıdır” diyerek, anayasaya göre tartışılmayacak kesin hüküm vermesine rağmen;

Sadece AKP iktidarı istiyor diye adaletin, kanunların ve milli iradenin ayaklar altına alınarak milletvekilliğinin düşürülmesi, iktidarın kara lekelerle dolu adalet defterine kapkara bir sayfa daha eklemiştir. Utanması gerekenler belli ama yüzlerinde en ufak bir utanma emaresi görmüyoruz.

Kanunların emrettiği, evrensel normların hakim olduğu gerçek adaletinin değil, Saray adaletinin uygulandığı AKP düzeninde bu karara şaşırmıyor ama kabul de etmiyoruz. Anayasaya açıkça darbe anlamına gelen, anayasal kurumların ve anayasa mahkemesinin kararlarının tanınmadığı bir zihniyetle mücadelemiz asla bitmeyecek. Bu karara karşı direnmeye, direnenlere dayanışmaya devam edecek ve gerçek adalet sağlanıncaya kadar da susmayacağız.”

 

KUŞADASI BELEDİYESİ, İLÇEDEKİ ALTYAPI SORUNLARINI ÇÖZMEYE DEVAM EDİYOR KUŞADASI BELEDİYESİ, İLÇEDEKİ ALTYAPI SORUNLARINI ÇÖZMEYE DEVAM EDİYOR

 

Kaynak: anka