(ANKARA) - CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı kurulmasına ilişkin kanun teklifine tepki gösterdi. Bakırlıoğlu, “Tasarruf tedbirlerine göre bakanlıklar üç yıl boyunca ilave araç satın alamayacaklar. Ancak diyelim ki kurulacak olan Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı, kanuna göre her türlü aracı satın alabilecek. Böyle bir şeyin olabileceğini, kurulacak olan vakıfla, tedbirlerin arkasından dolaşabileceğini ifade etmiştik” dedi.

Müsavat Dervişoğlu'ndan Akşener'e bayram ziyareti: “Ailece Sayın Akşener’i ziyaret edip hayır dualarını aldık” Müsavat Dervişoğlu'ndan Akşener'e bayram ziyareti: “Ailece Sayın Akşener’i ziyaret edip hayır dualarını aldık”

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı kurulmasını öngören kanun teklifine tepki gösterdi. Bakırlığlu,

“Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’nın kuruluş kanunu dün Genel Kurul’da görüşülmeye başlandı. Bu vakıf, her türlü ticari faaliyette bulunabilecek, şirket kurup, şirket satın alabilecek. Araç kiralayıp, satın alabilecek. Gerekli gördüğünde bu araçları bakanlığa tahsis edebilecek. Arazi, bina satın alabilecek. Bizim en büyük eleştirimiz, son günlerde 100 milyar lira tutarında bir tasarruf tedbirleri paketi tartışılıyor. Bu tasarruf tedbirlerine göre bakanlıklar üç yıl boyunca ilave araç satın alamayacaklar. Ancak diyelim ki kurulacak olan Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı, kanuna göre her türlü aracı satın alabilecek. Böyle bir şeyin olabileceğini, kurulacak olan vakıfla, tedbirlerin arkasından dolaşabileceğini ifade etmiştik.”

Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’na benzer bir vakıf olan Diyanet Vakfı’nın 9 adet lüks araç alarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis ettiği iddialarını anımsatan Bakırlıoğlu, şöyle konuştu:

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 9 adet lüks araç aldığını görüyoruz. Bir tarafta tasarruf tedbirleri var. Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘yeni araç’ alamazsınız diyor. Fakat Diyanet İşleri Başkanlığı yeni araç satın alıyor. Bunu iddialara göre Diyanet Vakfı, benzer bir vakıf, Dışişleri Güçlendirme Vakfı’na benzer bir vakıf. Diyanet bünyesinde kurulan bir kamu vakfı. Bu vakfın iştiraki Komaş A.Ş., 9 adet lüks araç satın alıyor. Bu araçları da Diyanet’in emrine veriyor. Yani daha Dışişleri Güçlendirme Vakfı kanunlaşmadan ne gibi sıkıntılar olacağını şimdiden görüyoruz. üzerinden yapmış. Bu araçları da Diyanet’in emrine vermiş. Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı daha kanunlaşmadan ne gibi sıkıntılar olacağını şimdiden görüyoruz.”

 

 

 

 

Kaynak: anka