Ermaş Grubu bünyesinde iç mekanlar için kuvars yüzey üretimi gerçekleştiren Coante, 60 milyon avroluk yatırımla hayata geçirdiği ikinci fabrikasını Haziran 2024'e kadar devreye alacak. Böylece Coante'nin, yıllık 1,2 milyon metrekare olan üretim kapasitesi 2,2 milyon metrekareye çıkacak.

Coante Genel Müdürü Kenan Erdem, 1985'te Muğla'da kurulan Ermaş Grubu'nun şirketleri arasında yer alan Coante'nin, kuvars yüzey üretimi amacıyla 2015 yılında kurulduğunu söyledi. Yeni nesil üretim sistemleriyle doğanın en sert minerallerinden olan kuvarsı, tasarım ve teknolojiyle bir araya getirerek iç mekanlarda kullanılmak üzere estetik yüzeyler ürettiklerini belirten Erdem şunları söyledi:

"Türkiye'de 20 yıllık geçmişi olan kuvars yüzeyler piyasasındaki alışılagelmiş ürün tarzını kısa bir süre içerisinde yeni nesil uzun damarlı ürünlerle değiştirdik. Coante, yeni ürünleriyle trendleri yakalayan, inovasyona öncelik veren marka stratejisi izliyor. Bu anlamda yurt içinde trend belirleyen konumdayız. Yurt dışında ise bu tip yenilikçi ürünleri yüksek teknoloji ve kaliteyle üretebilen sınırlı sayıdaki firmalardanız. Gerek klasik serimiz gerekse dünya modasına uyumlu ultra serisi ve kreos teknolojili yeni serimiz gibi özel tasarımlı ürünlerimizle hem yerelde hem de global pazarda öncü konumdayız."

"ÜRETİM KAPASİTEMİZ 1 MİLYON METREKARE ARTACAK"

Türkiye'de ve dünyada son yıllarda kuvars yüzeylere yönelik ilginin giderek arttığına dikkat çeken Kenan Erdem, uzun süredir tam kapasiteyle çalıştıklarını belirtti. Artan taleple birlikte ikinci fabrikayı yine Muğla'da kurmak için harekete geçtiklerini aktaran Erdem, "Haziran 2024'e kadar devreye alacağımız ikinci fabrikamız için 60 milyon avroluk yatırım yaptık. Yatırımı, kapasite artırımının yanı sıra pazarın ihtiyacına uygun yeni ürünler oluşturma hedefiyle yapıyoruz. Kapasite artırmak, büyümeyle birlikte ürün gamımızla farklılaşmayı da sağlayacak. Sadece mutfakta değil iç mekanlarda neredeyse tüm yüzeylerde kullanılabilir ürünler üreteceğiz. Bu anlamda sektörde öncü bir pozisyondayız. Hep ilklere imza attık. Bu ilklerden birini de şimdi yeni yatırımımızla yapacağız. Yeni üretim hattıyla sektörde çığır açacak yeni nesil ürünleri dünyada ilk üretecek firmalardan birisi olacağız. İkinci fabrikada devreye alacağımız 3'üncü üretim hattı sayesinde yıllık 1,2 milyon metrekare olan üretim kapasitemiz 2,2 milyon metrekareye çıkacak. " dedi.

Türkiye'nin kuvarsın ham maddesi açısından çok zengin olduğunu söyleyen Kenan Erdem, bu madenlerin büyük kısmının işlenmeden yurt dışına satıldığını, bu alanda daha fazla yatırım yapılması ve ülkemizden yeni küresel markalar çıkması gerektiğini ifade etti.

"ABD VE İSPANYA'DA ŞİRKET KURUYORUZ"

Halihazırda 50'nin üzerinde ürünlerinin bulunduğunu, yurt dışındaki markalar için özel üretim de yaptıklarını vurgulayan Coante Genel Müdürü Kenan Erdem, kuruldukları günden bu yana ihracatlarını sürekli artırdıklarını, yıllık ihracatlarının sektör ortalamasının üzerinde olduğunu ve 30 milyon avroyu aştığını aktardı.

Tüm imkanlarını yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata yönelterek bu noktaya geldiklerini dile getiren Erdem, yurt dışında Coante ürünlerinin çok beğenildiğini, toplam satışlarının yüzde 60'ını yurt dışına yaptıklarını ve en yüksek ihracatı ABD'ye gerçekleştirdiklerini açıkladı.

İnovasyonla fark yaratarak işlerinde öncü olmak ve sektörü değiştirmek istediklerini söyleyen Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘TÜRK AY MİSYONU’NA TEKNOPARK İSTANBUL İMZASI ‘TÜRK AY MİSYONU’NA TEKNOPARK İSTANBUL İMZASI

"Yeni ürünlerimizle birlikte fiyat odaklı pazardan değer odaklı bir pazara geçerek bunu başaracağımıza inanıyoruz. Bu yaklaşımla kısa sürede hedeflediğimiz yurt dışı piyasalara ve özellikle ABD pazarına çok hızlı girerek ülke çapında faaliyet gösteren önemli firmaların partneri haline geldik. Avrupa ve Orta Doğu coğrafyasında ürünleri Coante markası ile pazarlayan distribütörler edindik. 2023 yılında tasarımda ve farklı uygulama alanlarında kullanım olanağı sağlayan yeni ürünlerle yurt içinde ve yurt dışında büyümeye devam ediyoruz. Yurt dışıyla alakalı şirket kurulum çalışmalarımız da başladı. İspanya'da kuracağımız şirketle Avrupa’ya yayılacağımız bir şekilde ilerlemeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda ABD'de de bir şirket kuracağız. Amacımız hem Avrupa hem de Amerika'da marka bilinirliğini de artırmak. Şirketlerle birlikte iki ülkede depolarımız da olacak."

ADVERTORİAL YAYIN