(ANKARA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizkurdu-II/2024 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü dolayısıyla tatbikata katılan askerlere; "Son 21 yıldır gözbebeğimiz olan ordumuzun caydırıcılığını artırmak, kapasitesini güçlendirmek, en modern savunma teçhizatlarıyla donatmak için yoğun gayret gösteriyoruz. Bilhassa, Deniz Kuvvetlerimiz'in araç gereç ve personel bakımından en üst seviyede olmasına önem veriyoruz" sözleriyle seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizkurdu-II/24 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü dolayısıyla tatbikata katılan askerlere seslendi. Tatbikatı beraberindeki TSK Komuta Kademesi ile TCG SALİHREİS fırkateyninden takip eden Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile telefondan konuşan Erdoğan, tatbikat ile ilgili şunları söyledi:

"TATBİKAT GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAK"

MSB, REİSİ'Yİ ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILMAK ÜZERE BİR İHA VE HELİKOPTER GÖREVLENDİRDİ MSB, REİSİ'Yİ ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILMAK ÜZERE BİR İHA VE HELİKOPTER GÖREVLENDİRDİ

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin değerli mensupları, kıymetli misafirler, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Denizkurdu Tatbikatımızın kahraman donanmamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tatbikatımızda görev alan tüm askerlerimize Rabbimden üstün başarılar niyaz ediyorum. Tatbikatın Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın gücüne güç katacağına, siz askerlerimizin bilgi, koordinasyon ve motivasyonunu daha da artıracağına yürekten inanıyorum.

"TSK’YI EN MODERN ŞEKİLDE DONATMAK İÇİN YOĞUN GAYRET GÖSTERİYORUZ"

2200 yılı aşan şanlı tarihi ile Silahlı Kuvvetlerimiz; disiplini, kabiliyeti, cesareti ve merhametiyle dünyanın en güçlü ordularından biridir. Kahraman ordumuz, tarihi boyunca yaşattığı eşsiz zaferlerle milletimizin gurur vesilesi olmuştur. Sadece caydırıcılığıyla değil, yüksek sorumluluk bilinciyle de ordumuz ülkemizin güven ve huzur kaynağıdır. Milletçe kendi öz yurdumuzda gönül huzuruyla yaşamak istiyorsak askerî bakımdan güçlü olmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Bölgemizde yaşanan son gelişmeler, ‘Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’ şiarımızın ne kadar kritik olduğunu bize tekrar hatırlatmıştır.

Bu gerçekten hareketle son 21 yıldır gözbebeğimiz olan ordumuzun caydırıcılığını artırmak, kapasitesini güçlendirmek, en modern savunma teçhizatlarıyla donatmak için yoğun gayret gösteriyoruz. Bilhassa, Deniz Kuvvetlerimizin araç gereç ve personel bakımından en üst seviyede olmasına önem veriyoruz.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle İstanbul Boğazı’nda 100 gemiyle yapılan geçit törenimiz Deniz Kuvvetlerimizin kapasitesini bir kez daha ortaya koymuştur. Dünyanın ilk SİHA gemisi olan TCG ANADOLU’nun donanmamıza nasıl bir imkân sağladığını, böylece hep beraber görmüş olduk. TCG ANADOLU’nun yanı sıra daha büyük bir uçak gemisini ordumuza kazandırmamıza yönelik çalışmalar sürüyor. Hava gücümüze çarpan etkisi yapacak beşinci nesil uçağımız KAAN, geçtiğimiz günlerde ikinci uçuşunu da başarıyla gerçekleştirdi.

"HEMEN HER CEPHEDE MÜCADELE İÇERİSİNDEYİZ"

Bayraktar TB3, Kızılelma ve ANKA-3’ün farklı testleri devam ediyor. Kimi zaman müttefiklerimizin uyguladığı gizli açık ambargolara rağmen savunma yeteneklerimizi sürekli geliştiriyoruz. İnsansız sistemlerden hava savunmaya, zırhlı kara araçlarından elektronik sistemlerine hemen her cephede kararlı bir mücadele içindeyiz.

Hedeflerimize ulaşana dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

7 Mayıs’ta başlayan ve 18 Mayıs tarihinde sona erecek olan Denizkurdu Tatbikatı’nı bölgemizin içinden geçtiği çalkantılı dönemde çok önemli gördüğümü ifade etmek istiyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanı olarak tatbikatta görev alan tüm askerlerimizi canıgönülden tebrik ediyorum."

Kaynak: anka