TACETTİN DURMUŞ

DEM Parti Kars İl örgütü, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının elinden alınmasına tepki gösterdi. DEM Parti Kars Belediye Başkan Adayı Kenan Karahancı, "Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz" dedi.

DEM Parti Kars Belediye Başkan Adayı Kenan Karahancı, il binasında düzenlenen basın toplantısında Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala mesai bitiminden 5 dakika önce yaptığı itiraz üzerine geri alınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

"İNCELEMELER YSK TARAFINDAN KABUL EDİLMİŞTİR"

Kenan Karahancı, şunları söyledi:

VANLI İŞ İNSANLARI, İRAN TEBRİZ VE URUMİYE BAŞKONSOLOSLUĞU'NU ZİYARET ETTİ VANLI İŞ İNSANLARI, İRAN TEBRİZ VE URUMİYE BAŞKONSOLOSLUĞU'NU ZİYARET ETTİ

"İktidarı Van halkının iradesine saygı duymaya davet ediyoruz. Partimiz 31 Mart yerel seçimlerindeN Van ilimizde tarihte eşine az rastlanır bir zaferle ayrılmıştır. Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil toplamda 14 belediyenin tümünü DEM Parti’ye kazandırmış, il genel meclisinde ise büyük farkla birinci parti haline getirmiştir. Böylece Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Her türlü eşitsiz koşul, baskılar ve kaçak seçmene rağmen partimiz Van başta olmak üzere birçok merkezde zaferini ilan etmiştir. Bu güçlü irade aynı zamanda kayyum rejimine verilen bir cevap olmuştur. Halk bu kadar açık mesaj vermişken, Van’da yeni hukuksuz girişimler devreye konulmaktadır. Bilindiği üzere, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuştur. Yapılan incelemeler sonucu adaylığı YSK tarafından kabul edilmiştir. Seçimlerde Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak belediye eş başkanı seçilmiştir.

"İKTİDARI HALK İRADESİNE SAYGI DUYMAYA DAVET EDİYORUZ"

29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime iki gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili Savcılık talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren Mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK'ya bildirimde bulunmuştur. Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu hakların iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme aldığı kararı çiğnemiş, hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür. Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Bu gerçeğe herkesi saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz. Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz."

Kaynak: anka