DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu kararı ile Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mazbatanın Abdullah Zeydan yerine AKP’nin adayı Abdulahat Arvas’a verilmesine sert tepki gösterdi. DEM Parti’den yapılan açıklamada, “Bu karar iktidarın müdahalesi ile başlatılan siyasi darbe sürecinin devamıdır. Ayarlanmış Van İl Seçim Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile verdiği karar hukuksuzdur, gayri meşrudur, halk iradesini tanımama kararıdır” denildi.

DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu’nun kararı ile mazbatanın, hakkındaki memnu haklarının iadesi kararı kaldırıldığı gerekçesiyle Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın yerine AKP adayı Abdulahat Arvas’a verilme kararına tepki gösterdi.

DEM Parti’nin X hesabından yapılan açıklama şöyle:

“Van İl Seçim Kurulu’nun oy çokluğu ile partimizin büyük bir farkla kazandığı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mazbatayı AKP adayına verme kararını reddediyoruz. Bu karar iktidarın müdahalesi ile başlatılan siyasi darbe sürecinin devamıdır. Ayarlanmış Van İl Seçim Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile verdiği karar hukuksuzdur, gayrimeşrudur, halk iradesini tanımama kararıdır. Avukatlarımız karara itiraz etti. Yüksek Seçim Kurulu’nu bu hukuksuzluğa son vermeye ve halkımızın iradesini tanımaya çağırıyoruz. Partimiz, üyelerimiz, halkımız ayaktadır ve bu hukuksuzluk giderilene kadar meşru ve demokratik tepkimiz devam edecektir.”

TOKAT'TA EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ TOKAT'TA EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

 

Kaynak: anka