Edirne’de tava ciğerin yanında garnitür olarak verilen Karaağaç kuru acı biberinin kilosu bin liraya kadar yükseldi. Esnaf Ahmet Bayram, "Fiyatının çıkması çok doğal. Yapacak bir şey yok. Kilosu 900-1000 liradan gidiyor. Talep fazla yok" dedi.

Edirne’de Tahtakale’de esnaflık yapan Ahmet Bayram, bugün Karaağaç kuru acı biberin kilosunun 900-1000 liradan satıldığını söyledi. Vatandaşların fiyatı pahalı bulduğunu için gramla aldığını ifade eden Bayram, Şubat, Mart aylarında acı biberin piyasada azalmasıyla birlikte fiyatının daha da artacağını kaydetti.

"KİLOYLA ALAN ÇOK AZDIR"

Ahmet Bayram, şunları söyledi: 

"Bu yıl verim düşük olduğu için tazesinin kilosu bile 50-60 liraya satılırken haliyle 10-12 kilodan bir kilo çıkıyor. Yapana bile 600-700 liraya maliyeti çıkıyor, işçilik hariç. Fiyatının çıkması çok doğal. Yapacak bir şey yok. Kilosu 900-1000 liradan gidiyor. Talep fazla yok. Eylül, Ekim’e doğru çıkıyor ürünümüz. Şubat, Mart’tan sonra ürün azaldıkça fiyat artmaya başlıyor. Genelde tava ciğerin yanında kullanılıyor. İnsanlarda alışkanlık olmuş pul biber gibi çekilip çorba, yemeklerin üzerine atılıyor. Çok amaçlı kullanılıyor. İnsanlar genelde 200-250 gram alıyor. Kiloyla alan çok azdır."

KARTAL’DA KONSER GECESİ KARTAL’DA KONSER GECESİ