(EDİRNE) - Edirne Ziraat Odası Genel Sekreteri Cengiz Küçükduvan, tarım sektöründe yapısal sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi. Küçükduvan, “Üretim girdilerinin fiyatları azaltılmalı, ilaçta kdv düşmeli, çiftçinin aldığı mazotta ödediği KDV ve ÖTV kalemleri için çalışma yapılmalıdır. Kırsal kesimde kalkınma potansiyelinin açığa çıkarılmasına yönelik genç çiftçiliğin ve kadın girişimciliğin teşvik edilmesi gibi politikalar daha çok ortaya çıkarılmalıdır. Alım fiyatları ve destekleme ödemeleri sezon öncesinden belirlenmelidir” dedi.

Edirne'de, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü bugün düzenlenen törenle kutlandı. Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törende anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Ziraat Odası Genel Sekreteri Cengiz Küçükduvan, şunları ifade etti:

TRABZON’DA VOSVOSLAR 19 MAYIS TURU ATTI TRABZON’DA VOSVOSLAR 19 MAYIS TURU ATTI

"Pandemide Ukrayna-Rusya savaşında çeşitli yaptırımlar ile bunları yaşayarak hep birlikte gördük. Marketlerde uzun kuyruklar oluştu. Aradığımız ürünü bulamadık ve bulduğumuzda da yüksek fiyat etiketleriyle karşılaştık. Her ülke kendi tarımsal ürününü kendine sakladı ve dışarıya satmadı. İşte bunları ülkemizde tekrar yaşamamak için bizim çok güçlü silahlarımız var. Geniş coğrafyamız, verimli topraklarımız ve üretmeye sevdalı çiftçilerimiz… Tarım sektöründe yapısal sorunlar çözülmelidir. Üretim girdilerinin fiyatları azaltılmalı, ilaçta KDV düşmeli, çiftçinin aldığı mazotta ödediği KDV ve ÖTV kalemleri için çalışma yapılmalıdır. Kırsal kesimde kalkınma potansiyelinin açığa çıkarılmasına yönelik genç çiftçiliğin ve kadın girişimciliğin teşvik edilmesi gibi politiklar daha çok ortaya çıkarılmalıdır. Alım fiyatları ve destekleme ödemeleri sezon öncesinden belirlenmelidir. Ayrıca birçok çiftçi yeni üretim sezonuna bankalardan kredi çekerek başlamaktadır ve bu yüzden kredi limitlerini yükseltilmesi, tarımda sürdürülebilirlik açısından oldukça önemlidir.''

Kaynak: anka