MELTEM KARAKAŞ

Eğitim Sen Eskişehir Şube Sekreteri Süreyya Üner, Şehit Onur İlkhan İlkokulu’nda bir üst düzey bürokratın eşi olan kadın öğretmenin yol açtığı huzursuzluk nedeniyle beş öğretmene kınama ve uyarma cezaları verilerek, görev yerlerinin değiştirilmesine tepki gösterdi. Üner, "İlimizde görev yapan bir üst düzey bürokratın eşinin, eşinden kaynaklı makam ve statü kullanma egosunun sonuçları ağır ve telafi edilemez bir durum yaratmıştır" dedi.

Eğitim Sen Eskişehir Şube Sekreteri Süreyya Üner, Şehit Onur İlkhan İlkokulu’nda eşi bürokrat olan bir öğretmenin yol açtığı huzursuzluk nedeniyle beş öğretmenin görev yerlerinin değiştirilmesine yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

"STATÜ KULLANMA EGOSUNUN SONUÇLARI TELAFİ EDİLEMEZ DURUM YARATMIŞTIR"

Bir süredir okulda huzursuzluk olduğunu ifade eden Üner, "Eskişehir'in güzide okullarından Şehit Onur İlkhan İlkokulu’nda yaşanan gelişmeler uzun zamandır sendikamız tarafından takip edilmektedir. İlimizde görev yapan bir üst düzey bürokratın eşinin, eşinden kaynaklı makam ve statü kullanma egosunun sonuçları ağır ve telafi edilemez bir durum yaratmıştır" dedi. Huzursuzluk çıkaran öğretmenin siyaseten de kollandığını iddia eden Üner, "Bu eğitimci, aynı okulda fedakârca çalışan ve takdir gören çalışma arkadaşlarına mobbing, hakaret ve onur kırıcı davranışlarını uzun zamandır uygularken önlem alması gerekenler seyretmiştir, adeta bu sonuca davetiye çıkarmıştır. Sorunun kaynağı olan bu bürokratın eşi okulda huzur bırakmadığı gibi hep siyaseten de kollanmıştır. Eskişehir kamuoyu bilmelidir ki, bu durum tamamen eşinin statüsünden ve siyasi iklimden kaynaklanmıştır" şeklinde konuştu.

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI ÇALIK: “BU KARDEŞİNİZ 5 YILLIK SÜRE İÇERİSİNDE KAMUNUN BÜTÇESİNİ AHLAKLICA KULLANDI VE ASLA HEBA ETMEDİ” BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI ÇALIK: “BU KARDEŞİNİZ 5 YILLIK SÜRE İÇERİSİNDE KAMUNUN BÜTÇESİNİ AHLAKLICA KULLANDI VE ASLA HEBA ETMEDİ”

"KOCAMAN BİR OKUL CEZALANDIRILMIŞTIR"

Yer değişikliğiyle toptan bir okulun cezalandırıldığını belirten Üner,  konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Soruşturma sürecinde kasım ayı ara tatilinde, okuldan alınıp Odunpazarı Halk Eğitim Müdürlüğü’ne görevlendirildikten sonra okulda çalışma barışı sağlanmıştır. Kasım ayında görev yeri değiştikten sonra yaptığı şikayet ile arkadaşlarımız çok ağır ve hak etmedikleri cezalar ile karşılaşmışlardır. İstenen disiplin cezaları dışında talep edilen yer değişikliği ile kocaman bir okul cezalandırılmıştır. Kollektif cezalandırma yönteminin bedelini öğretmenlerimiz değil öğrencilerimiz ödeyecektir. Yarıyıl tatilinin bitmesine az bir süre kala Şehit Onur İlkhan İlkokulu’ndaki öğrencilerimizin ve velilerin moral motivasyonu bozulmuştur. Eskişehir'in eğitim ortamının geldiği son nokta ‘tuz kokmuştur’ dedirtmektedir. İl Milli Eğitim Müdürü bu sorunu adil olarak çözmelidir. Biz arkadaşlarımıza güveniyoruz ve inanıyoruz. Soruşturma sürecinde ortaya çıkan tablonun bedelini öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımıza kimse ödetemez. Eğitim Sen olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne son kez çağrıda bulunuyoruz: Bu karar adil değildir. Bir kişinin egosunu koca bir okula ödetemezsiniz. Bizim üyemiz olsun veya olmasın bu arkadaşlarımızın hakkını sonuna kadar savunacağız. Unutmayın ki, geç gelen adalet, adalet değildir."

 

Kaynak: anka