Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile düzenlenen ortak basın toplantısında İsrail ve Filistin'deki rehinelere ilişkin; "Rehinelerin iadesi ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Gerek Dışişleri Bakanım, gerek Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanım Katar ile müşterek bir çalışma içerisinde süreci devam ettiriyorlar. Temennimiz odur ki, rehinelerin takasında neticeyi alırız. Sürekli görüşme halindeyiz ve beklentilerimiz buralardan olumlu neticeler almak" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile görüştü. Heyetler arası ve ikili görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Tebbun şöyle konuştu:

"GAZZE'DEKİ SOYKIRIMIN SORUMLULARININ ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ'NDE YARGILANMASI GEREKTİĞİNİN ALTINI ÇİZDİK"

"Detaylı bir görüşme yaptık. Bölgesel gelişmeleri detaylıca ele aldık. Özellikle de başta Orta Doğu olmak üzere gelişmeleri ve olası sonuçları ele aldık. Gazze'de yaşanan insanlık trajedisi, Siyonist işgal devletinin işlemekte olduğu insanlık suçlarını ve bunun uluslararası bağlamdaki yansımalarına değindik. Filistin halkının başkenti Kudüs olan bir bağımsız Filistin devletini 1967 sınırları içinde kurma hakkının olduğunu ifade ettik. Sistematik saldırılara, soykırıma karşı olduğumuzu beyan ettik. Bu kınamanın acil eylem ile birlikte oradaki yerleşim yerlerinin genişlemesine engel olacak şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ettik. Gazze'deki soykırımın sorumlularının Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğinin altını çizdik.

Nijer'de, Mali'de olan gelişmelere ve Batı Sahra konusuna değindik. Tüm bu konularda ortak görüş birliğine sahip olduğumuzu ifade ettik ve çabalarımızı daha da sıkılaştırma konusunda hemfikir olduğumuzun altını çizdik."

ERDOĞAN: 10 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİNE GAYRETLERİMİZİ ARTTIRARAK KISA ZAMANDA ULAŞACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şunları kaydetti:

"İlişkilerimizde son 3 yılda yaşanan temas ve istişarelerin güzel neticelerini hep birlikte almaya devam ediyoruz. Cezayir ziyaretim sırasında sayın Tebbun ile Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'mizin kuruluşuna karar vermiştik.

Bugün değerli kardeşimle birlikte Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'mizin ikinci toplantısına başkanlık ettik. Verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Münasebetlerimizi derinleştirmek adına atılacak adımlar adına fikir teatisinde bulunduk.

Geçen yıl 5,3 milyar dolar ile rekor kıran ticaret hacmimizin bu sene sonra 6 milyar doları yakalamasını bekliyoruz. Kardeşim Tebbun ile belirlediğimiz 10 milyar dolar ticaret hacmine de gayretlerimizi arttırarak kısa zamanda ulaşacağız.

Cezayir'in ülkemizdeki yatırımlarından memnuniyet duyuyoruz. Yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmasının en kısa sürede imzalanması bu sürece destek verecektir. Cezayir'in altyapı alanındaki yatırımlarında müteahhitlik firmalarımızın önemli payı olması bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır.

Savuna sanayi alanında da çok büyük potansiyele sahip olduğumuzu görüyoruz. Bugünkü görüşmelerimizde bu alanda neler yapabileceğimizi enine boyuna değerlendirdik.

"ÖNCELİĞİMİZ GAZZE'DE KALICI ATEŞKESİN TESİSİ VE İNSANİ YARDIMLARIN ENGELSİZ ŞEKİLDE BÖLGEYE İNTİKALİDİR"

Kardeşimle Filistin'de yaşanan insani dramı da konuştuk. Cezayir Filistin davasına en güçlü, en samimi desteği veren ülkeler arasında yer alıyor. Her iki ülkenin de vicdan aynasında makes bulan Filistin meselesinde Cezayir'in kararlı duruşunu takdir ediyoruz. Toplu cezalandırmaya dönüşen ve savaş suçu teşkil İsrail saldırılarını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Hastane, ibadethane, okul, her koşulda koruma altında olması gereken mekanların hedef alınması, halkın göçe zorlanması vicdansızlıktır, barbarlıktır. Önceliğimiz Gazze'de kalıcı ateşkesin tesisi ve insani yardımların engelsiz şekilde bölgeye intikalidir.

1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin tesisi artık kaçınılmazdır. Bu doğrultuda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

"REHİNELERİN İADESİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR"

İki lider açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine Erdoğan rehinelerin iadesine ilişkin, "Rehinelerin iadesi ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Gerek Dışişleri Bakanım, gerek Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanım Katar ile müşterek bir çalışma içerisinde süreci devam ettiriyorlar. Temennimiz odur ki, rehinelerin takasında neticeyi alırız. Sürekli görüşme hâlindeyiz ve beklentilerimiz buralardan olumlu neticeler almak" dedi.

 

Kaynak: anka