VALİDEBAĞ KORUSU'NDA YAPILMAK İSTENEN "MİLLET BAHÇESİ PROJESİ"NİN İPTAL KARARI ONANDI VALİDEBAĞ KORUSU'NDA YAPILMAK İSTENEN "MİLLET BAHÇESİ PROJESİ"NİN İPTAL KARARI ONANDI

CHP TBMM Grubu’nun Meclis Genel Kurulu’ndaki “Adalet Nöbeti”, sekizinci gününde devam ediyor. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Bugün Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayanlar yarın her birimizin temel anayasal haklarını dahi çiğneyecek, en küçük eleştirilerimizi bile yargı sopasıyla boğmaya çalışacaklar. bizler Türkiye’de hukukun üstünlüğünü, kurumlar arası uyumu savunuyoruz. Aralıksız adalet nöbetimiz şahıs güdümlü yargıya, anayasamızı ortadan kaldırmaya çalışanlara karşı bir manifestodur. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir; Cumhuriyet Halk Partisi de bu sistemin teminatıdır” dedi.

CHP TBMM Grubu’nun; Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından TBMM Genel Kurul salonunda başlattığı “Adalet Nöbeti” sekizinci gününde sürüyor. “Adalet Nöbeti”ne ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de açıklama yaptı. Akkuş İlgezdi, konuya ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARINI TANIMAYANLAR YARIN HER BİRİMİZİN TEMEL ANAYASAL HAKLARINI DAHİ ÇİĞNEYECEK”

Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında çıkarılan kriz bunun çarpıcı bir örneğidir. Can Atalay hakkında verilen karar bağlayıcı olmasına rağmen tanınmamış, Yargıtay hem Anayasa Mahkemesi’ne hem Yüce Meclisimize adeta parmak sallamıştır. Tek adam yargısı, totaliter rejimlerin sembolüdür. Değişen siyasi ortama, ittifaklara göre hukuki içtihat yapılmaz. Bugün Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayanlar yarın her birimizin temel anayasal haklarını dahi çiğneyecek, en küçük eleştirilerimizi bile yargı sopasıyla boğmaya çalışacaklar. Geçtiğimiz bu karanlık geleceğin işaret fişeğini gördük: Gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast ‘İyi Hal’ bahanesiyle tahliye edildi. Namuslu gazeteciler, halkın seçtiği Milletvekilleri hapiste, gazeteci katilleri dışarıda. İşte size AKP adaleti!

ARALIKSIZ ADALET NÖBETİMİZ ŞAHIS GÜDÜMLÜ YARGIYA, ANAYASAMIZI ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞANLARA KARŞI BİR MANİFESTODUR”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak devletin içine düştüğü krize dur demek için Adalet Nöbetimize devam ediyoruz. Çünkü bizler Türkiye’de hukukun üstünlüğünü, kurumlar arası uyumu savunuyoruz. Aralıksız adalet nöbetimiz şahıs güdümlü yargıya, anayasamızı ortadan kaldırmaya çalışanlara karşı bir manifestodur. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir; Cumhuriyet Halk Partisi de bu sistemin teminatıdır.”