Gazze Şeridi’nde yaşanan yakıt krizi, sağlık sisteminin çökmesi tehlikesiyle karşı karşıya. Hamas’ın ‘Aksa Tufanı’ operasyonu nedeniyle Gazze’ye yakıt girişi durduğunu açıklayan Gazze hükümeti, hastanelerin çalışması için acil olarak yakıt tedarik edilmesi gerektiğini duyurdu. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki yakıt stoklarının tükendiğini ve akaryakıt sahiplerinden bağış yapmalarını talep etti. BM’nin Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) da Gazze’de sadece 3 günlük yakıtları kaldığını ve yakıtsız hastane ve fırınların çalışmayacağını, insani yardım yapılamayacağını açıkladı.

Gazze hükümeti, Gazze Şeridi’ndeki insani krizi aşmak için Refah Sınır Kapısı’nın sürekli açık tutulması gerektiğini bildirdi. Hükümet, yakıt başta olmak üzere gıda, ilaç ve diğer insani malzemelerin Gazze’ye girmesine izin verilmesini istedi. Öte yandan, abluka altındaki Gazze’ye ulaşmak üzere yola çıkan üçüncü yardım konvoyunun Mısır’daki Refah Sınır Kapısı’ndan geçtiği haber verildi.

Gazze Şeridi, İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların 17. gününde hala bombardıman altında. Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonu kapsamında İsrail’e roket saldırıları düzenlemeye devam ediyor. İsrail de Gazze Şeridi’ne hava saldırılarıyla karşılık veriyor. Çatışmalarda şu ana kadar 200’den fazla Filistinli ve 10’dan fazla İsrailli hayatını kaybetti.

Editör: Vildan Atmaca