CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP milletvekillerinin yaşanan yargı krizine dikkat çekmek amacıyla yaptığı TBMM’yi terk etmeme eylemi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı “Oturmak istiyorsanız parka gidin” ifadesini eleştirdi. Gökçen, “Kendisine hatırlatalım, ‘En son parka gittiğimizde biraz rahatsız olmuştunuz, emin misiniz” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP milletvekillerinin TBMM’yi terk etmeme eylemine ilişkin grup toplantısında kullandığı “Oturmak istiyorsanız parka gidin” sözlerini eleştirdi. Gökçen’in bugün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Mesele yargı organları arasında bir hukuki yorum farkı olarak görülemez. Anayasa’nın 153. maddesinde açıkça belirtildiği üzere Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Bu düzenlemeye herhangi bir istisna getirilmiş değildir. Ne milletvekili Can Atalay bunun istisnasıdır ne de Tayyip Erdoğan. Ne norm denetimi kararları bunun istisnasıdır ne de bireysel başvuru kararları. Siz bugün Anayasa’nın bir maddesini çöpe atıyorum derseniz, bir başkası Cumhurbaşkanının yetkilerinin düzenlediği maddeyi çöpe atar, başkaları da ilk üç maddeyi çöpe atmaya kalkar. Anayasal sistem bir bütündür; delmeye kalkarsanız, bu bir kalkışmadır.

“PARKA GİTTİĞİMİZDE BİRAZ RAHATSIZ OLMUŞTUNUZ, EMİN MİSİNİZ?”

VALİDEBAĞ KORUSU'NDA YAPILMAK İSTENEN "MİLLET BAHÇESİ PROJESİ"NİN İPTAL KARARI ONANDI VALİDEBAĞ KORUSU'NDA YAPILMAK İSTENEN "MİLLET BAHÇESİ PROJESİ"NİN İPTAL KARARI ONANDI

TBMM, bütün partilerin uzlaşması sonucunda Milletvekili Can Atalay’ı insan hakları komisyonuna seçmişti. Can Atalay hakkında verilen hukuksuz karar, TBMM Genel Kurulunda okunmamıştı. Şimdi Yargıtay, meclisin yetkisine müdahale etmeye çalışarak ‘Sen nasıl milletvekilliğini düşürmezsin?’ diyerek hesap soruyor. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak bu yüzden meclisi, genel kurulu terk etmiyoruz. Erdoğan bugün konuşmasında meclisi terk etmeme eylemimize tepki olarak ‘oturmak istiyorsanız parka gidin’ demiş. Tayyip Erdoğan’a hatırlatalım, En son parka gittiğimizde biraz rahatsız olmuştunuz, emin misiniz?”