İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Cumhuriyet'in kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve fikirlerini, ebediyete intikalinin 85. yıl dönümünde "hatırla kalbim" adı altında hazırladığı bir dizi etkinliklerle andı. Kent lokantalarından, bahçe marketlere, İstanbul kitapçısından, kent meydanlarına, vapurlardan, otobüslere, metrolara kadar İstanbullular "hatırla kalbim" dedi. 

İBB, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve fikirlerini ebediyete intikalinin 85. yıl dönümünde "hatırla kalbim" diyerek andı. Kent lokantalarında tam 7 bin 500 kişi, 10 Kasım’a özel çıkarılan yemekleri yedi. Büyük Atatürk’ün en sevdiği yemekler, tarhana çorbası, etli kuru fasülye, pirinç pilavı ve cacıktan oluşan menü kısa sürede tükendi. İstanbul kitapçısının raflarını süsleyen Atatürk kitapları daha ilk günden büyük ilgi gördü. Nutuk, Atatürk ve İstanbul, Paşa’nın Rotası, Atatürk Fotoğraflarının Hikayesi, Çalıkuşu gibi çok değerli kitapların yanı sıra Atamızın sevdiği şarkıların yer aldığı CD’ler de indirimli fiyatları ile büyük ilgi gördü. 10-16 Kasım Atatürk Haftası boyunca İstanbul Kitapçılarının yüzde 25’lik indirimi Atatürk kitaplarında uygulanmaya devam edecek. Bahçe marketlerde satışa sunulan çiçekler de satış rekoru kırdı. İlk saatlerde binlerce Atatürk çiçeği satıldı.

TAM O SAATTE MECİDİYEKÖY MEYDANI’NDA HAYAT DURDU

İstanbul’un dört bir yanında anma etkinlikleri düzenlendi. İstanbullular Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü andı. Şehrin meydanlarında dün saat 09.05’de hayat bir dakikalığına durdu. Mecidiyeköy Meydanı'nda araçlar ve yayalar saygı duruşunda bulundu. Otoyollarda da trafik durdu. #hatırlakalbim giydirmelerinin yer aldığı otobüs ve metrobüsler de İstanbul sokaklarında sefer yaptı. Otobüs ekranlarında “hatırla kalbim” sloganı yer aldı.

ATATÜRK HER YERDE

Şehrin merkezindeki binalara asılan Atatürk posterleri bu eşsiz saygı görüntüsünü tamamladı. Merkezi binaların üzerinde Atatürk fotoğraflarıyla birlikte “hatırla kalbim” sloganıyla birlikte İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu imzalı “Sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz" panoları yer aldı.

UTKU ÇAKIRÖZER, İKİ AYLIK "BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORUNU" AÇIKLADI: “GAZETECİLERE YÖNELİK SORUŞTURMA, GÖZALTI VE TUTUKLAMALARDA OLAĞANÜSTÜ ARTIŞ YAŞANDI" UTKU ÇAKIRÖZER, İKİ AYLIK "BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORUNU" AÇIKLADI: “GAZETECİLERE YÖNELİK SORUŞTURMA, GÖZALTI VE TUTUKLAMALARDA OLAĞANÜSTÜ ARTIŞ YAŞANDI"

116 BİN 746 YOLCU AYNI ANDA SAYGI DURUŞUNDA BULUNDU

Atatürk’ün yaşama gözlerini kapattığı saat olan 09.05’te İBB iştiraklerinden Metro İstanbul’un işlettiği 18 hatta anma töreni yapıldı. Trenlerin içinde ve 216 istasyonda o sırada bulunan toplam 116 bin 746 yolcu saygı duruşunda bulundu. Hep bir ağızdan İstiklal Marşı okudu. 

YOLCULARA ATATÜRK'ÜN SONSUZ HATIRIYLA KAHVE İKRAM EDİLDİ

Şehir Hatları iskeleleri ve Metro İstanbul istasyonlarında sokak sanatçıları o gün Atatürk’ün en sevdiği şarkılar olan Bülbülüm Altın Kafeste, Fikrimin İnce Gülü, İki Keklik, Çökertme Türküsü gibi şarkıları İstanbullulara söyledi. 9 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Kabataş’tan hareket eden Paşabahçe Vapuru’nda da Nil İpek İstanbullularla buluşarak sevilen şarkılarını seslendirirken, vapurlarda Ata'nın sonsuz hatırıyla yolculara Türk kahvesi ikram edildi.