İstanbul’da bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonda 4 şüpheli yakalandı. Gözaltına alınan şüphelilerin, Suriye’deki PKK/KCK-PYD/YPG sorumluları ile iletişim halinde oldukları, örgüt mensuplarının metropollerdeki eylem arayışları kapsamında barınma ve saklanmalarına yardımcı oldukları ve Avrupa’daki örgüt üyeleriyle irtibatlı kişilere para aktarmada aracılık ettiklerinin tespit edildiği bildirildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstihbarat ve Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğünce, bölücü terör örgütü PKK’nın faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik yeni bir çalışma yapıldı. Elde edilen istihbari bilgiler ışığında savcılık tarafından başlatılan soruşturmada, Suriye’deki PKK/KCK-PYD/YPG sorumluları ile irtibatlı olan, örgüt mensuplarının metropollerdeki eylem arayışları kapsamında barınmalarına, gizlenmelerine yardım ve yataklık eden, Avrupa’daki PKK/KCK mensupları ile irtibatlı olan, örgüt mensuplarına para aktarma işlerine aracılık ederek "havala ticareti" yapan, illegal yollardan Avrupa’ya geçiş yapacak örgüt üyelerine yardımcı olan şüpheliler tespit edildi.

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA’DAN DEPREM AÇIKLAMASI: “KURUMLARIMIZIN TÜM EKİPLERİ SAHA TARAMA ÇALIŞMALARI İÇİN BÖLGEYE SEVK EDİLMİŞTİR” İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA’DAN DEPREM AÇIKLAMASI: “KURUMLARIMIZIN TÜM EKİPLERİ SAHA TARAMA ÇALIŞMALARI İÇİN BÖLGEYE SEVK EDİLMİŞTİR”

Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından şüphelilerin yakalanması için dün eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda 4 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı, bu kişilere ait adreslerde yapılan aramalarda dijital materyaller ve yasaklı yayınlar ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler sorgulanmak üzere TEM Şubeye getirildi. Şüphelilerin emniyetteki ifade işlemlerinin devam ettiği, ilerleyen sürelerde adliyeye sevk edilecekleri belirtildi.