İzmir Barosu'ndan Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Etkinliği

ANAYASA MAHKEMESİ; CEZAEVİNDEKİ MİLLETVEKİLİ CAN ATALAY’IN, HAKKINDAKİ İHLAL KARARININ UYGULANMAMASI NEDENİYLE YAPTIĞI İKİNCİ BAŞVURUYU 13 ARALIK’TA GÖRÜŞECEK ANAYASA MAHKEMESİ; CEZAEVİNDEKİ MİLLETVEKİLİ CAN ATALAY’IN, HAKKINDAKİ İHLAL KARARININ UYGULANMAMASI NEDENİYLE YAPTIĞI İKİNCİ BAŞVURUYU 13 ARALIK’TA GÖRÜŞECEK

İzmir Barosu, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü'nde bir basın açıklaması düzenledi. Etkinlik, LGBTİ+ sembolü taşıyan flamanın yasak olması gerekçesiyle güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştı. Güvenlik güçleri, toplumsal duyarlılık gerekçesiyle flamanın kullanımına izin vermediğini belirtti.

 Güvenlik Müdahalesi ve Basın Açıklaması

İzmir Barosu'nun basın açıklaması sırasında, güvenlik güçlerinin LGBTİ+ flamasına yönelik müdahalesi tartışma yarattı. Baro Başkanı Sefa Yılmaz'ın yasak olmadığını belirtmesine rağmen, avukatlar ve polisler arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

 "Nefrete İnat Yaşasın Hayat" Mesajı

Basın açıklamasında, avukatlar "Nefrete inat yaşasın hayat" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları attı. Avukat Uzay Erbek, "Nefret cinayetlerine son vermek ve adil bir toplum için birlikte mücadele etme" çağrısında bulundu. Etkinlik, nefrete karşı direnişin simgesi olarak gösterildi ve "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz" mesajı verildi.