(İSTANBUL) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan ücretsiz sınırsız internet hizmeti İBB Wi-Fi uygulaması metrolarda yaygınlaştırılmaya devam ediyor. Son olarak M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’nda ücretsiz sınırsız internet İBB Wi-Fi hizmeti başladı.

İstanbul genelinde, meydan, park, bahçe, spor alanları, İstanbul Havalimanı,  kültür merkezleri, sosyal tesisler, üniversite, yurt, hastane, toplu taşıma araçları ve daha birçok kamusal alanda 5 bin 497 lokasyon ve 11 bin 835 erişim noktasında 6 milyona yaklaşan kullanıcı sayısıyla ücretsiz, güvenli ve hızlı internet hizmeti veriliyor. Aylık 60 GB kullanım kotası ile vatandaşın kullanımına sunulan İBB Wi-Fi hizmetinde kota sınırı tamamen kaldırıldı. Daha önce yurt ve kütüphanelerde başlatılan sınırsız İBB Wi-Fi hizmeti yapılan altyapı ve üstyapı yatırımları ile geliştirilerek artık GB sınırlamasız vatandaşın kullanımında olacak.

Metroda ücretsiz internet

İstanbullulara, M2 Yenikapı-Hacıosman ve M8 Bostancı-Dudullu Metro Hattı’nda sunulan internet hizmeti kapsamı genişletirilerek M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı Hattı’nda da sunulmaya başlandı. Günlük ortalama 70 bin yolcuya sahip M4 Metro Hattı, 33,5 km hat uzunluğu ile Anadolu Yakası’nın en uzun metro hattı olma özelliğini taşıyor. Proje kapsamında metro hattına 36 trende 144 adet yolcu erişim noktası ve 140 adet hat boyu ekipmanı kuruldu. Yapılan testlerde 80km/saat hızla minimum 300 mbit download, 100 mbit upload hız verilerine ulaşıldığı görüldü.  Metrolardaki bu teknolojik dönüşümle birlikte yolculara kesintisiz iletişim imkânı sunularak  İBB Wi-Fi uygulaması ile metro içerisindeki geçirdikleri sürenin verimli hale getirilmesi ve memnuniyetlerinin artırılması amaçlanıyor.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda günün sonuçları 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda günün sonuçları

Afet durumlarında kritik öneme sahip

Metro hatları içerisinde oluşturulan internet, olası afet durumunda vatandaşların iletişim ihtiyaçları için kritik öneme sahip olacak. İstanbul’un en güvenli sığınaklarından biri olan metrolarda, İBB, Wi-Fi hizmetini yaygınlaştırmaya devam ediyor. Kullanıcılar, metro içindeki mavi bölge olarak adlandırılan alanda İBB Wi-Fi kullanıcı adı ve şifresini girerek yolculuk esnasında ücretsiz sınırsız internet hizmetinden kolaylıkla yararlanabilecek.

Kaynak: anka