Kırşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Tiyatro Festivali, dün akşam Ankara Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu'nun sahnelediği “Gece Boyunca” adlı oyunla başladı.

Kırşehir Belediyesi Tiyatro Festivali, farklı şehirlerden gelen tiyatro gruplarını Kırşehirlilerle buluşturuyor.

13-19 Kasım günleri arasında ücretsiz gerçekleştirilen Kırşehir Belediyesi 1. Tiyatro Festivali ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, şunları kaydetti:

“Kırşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından organize edilen ve 13-19 Kasım tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan Kırşehir Belediyesi 1. Tiyatro Festivali başladı.

ATAKUM BELEDİYESİ 'ATAÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ'NİN BEŞİNCİ ŞUBESİNİ AÇTI ATAKUM BELEDİYESİ 'ATAÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ'NİN BEŞİNCİ ŞUBESİNİ AÇTI

Bilindiği üzere Kırşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana ilimizin kültür sanat hayatına da katkı sunmaya devam ediyoruz. Bizim kültürümüzde tiyatro; orta oyunu, gölge oyunu, köy seyirlik oyunları, meddahlık; danslı ve şarkılı veya taklit şeklinde başlamıştır. Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi de yaşamını tiyatroya adamış ünlü tiyatro sanatçımız Muhsin Ertuğrul kaleme almıştır.

Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Yaşamın içindeki acılar, sevinçler, kimi zaman güldüren, kimi zaman ise düşündüren olaylar, sanatçılar tarafından sahnede canlandırılır. İnsan kendini tiyatroda yeniden yaşar. Bir eğitim görevi üstlenen tiyatro, aynı zamanda düşünmemize de vesile olur.

Kırşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da belli periyotlarla hazırladıkları oyunları hemşehrilerimizle buluşturmaya devam ediyor.

Bu yıl bir ilki daha hayata geçirerek 13-19 Kasım tarihleri arasında Kırşehir Belediyesi 1. Tiyatro Festivali'ni başlatttık. Tiyatro Festivalimiz kapsamında Kırşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile birlikte, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları Kırşehirli Tiyatro severlere oyunlarını ücretsiz olarak sergileyecekler.

Festivalimiz süresince bizlerle birlikte olacak olan kardeş şehirlerimizin Tiyatro ekiplerine hoş geldiniz diyor; tim tiyatro severleri oyunları izlemeye davet ediyorum.”