(MALATYA)- Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya'da rezerv alan çalışmaları devam ederken Yeşilyurt'un tarihi Yakınca Mahallesi'nde köylüler ''yabancı'' endişesi yaşıyor. Asırlık geçmişe sahip köyde ikamet eden sakinler, rezerv alan için kendilerine yetecek kadar konutun inşa edilmesini talep ediyor. 

Yeşilyurt’un Yakınca Mahallesi’nin kırsal kesiminin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na rezerv alan için sunulduğunu belirten Muhtar Mevlüt Tunç, köylerinde mevcut hane sayısı kadar konut talep ettiklerini söyledi. Aksi takdirde, köyün sosyal ve kültürel dokusunun değişeceğini dile getiren Tunç, köylünün ''yabancı'' kimseyi istemediğini, bu konuda endişe duyduklarını anlattı. Vatandaşın taleplerini her fırsatta yetkili mercilere iletmeye çalıştığını belirten Muhtar Tunç, şöyle konuştu:

DİSK Genel-İş Samsun Şube Başkanı Karacak: "Türkiye’de düzenin tüm çarkları emeği ucuzlatmak için dönüyor" DİSK Genel-İş Samsun Şube Başkanı Karacak: "Türkiye’de düzenin tüm çarkları emeği ucuzlatmak için dönüyor"

"Burası Yakınca Mahallesi. Yakıncamızı Yeşilyurt Belediyesi rezerv alan olarak Bakanlığa önerisi var fakat Yakınca Mahallesi halkı rezerv alan istemiyor. Şu şekilde istemiyor; eğer köyümün insanlarına, hak sahiplerine 300 konut hak sahibiyse 300 konut yapılacaksa biz bunu istiyoruz. Bunsa bir sıkıntımız yok ama eğer ki 2- 3 bin konut yapıp da dışardaki adama satacaksa biz bunu kesinlikle istemiyoruz çünkü Yakınca Mahallesi 500- 600 yıllık tarihe sahip. Geleneğimizi göreneğimizi kaybetmek istemiyoruz. Yakınca mahallesinde insanlar gerçekten her biri birer inci gibidir ve kesinlikle köyümüzde başkalarını istemiyoruz. Bunun için özellikle köyümüz köyde kalacak. Köyümüz insanlarına verilmek kaydıyla rezerv alan istiyoruz. Kesinlikle köyümüzün dışında başka birilerini kabul etmiyoruz.''

Köy sakinlerinden Mustafa Eren ise "Köyümüzün ne kadar yeri varsa o kadar yerinde yapılmasını istiyoruz. Köyde mesela 300 tane ev var, 300 tane evin dışında yabancıya ev yapılırsa istemiyoruz. Kesinlikle yabancıyı istemiyoruz. Köyümüz köylüde kalsın" dedi.

 

Kaynak: anka