HEDEP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İçişleri Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya “‘Uyuşturucuyla mücadele ediyoruz’ diyorsunuz. Türkiye, uyuşturucu pazarı hâline geldi, uyuşturucunun dağıtım üssü hâline geldi ve her geçen gün, maalesef, bu ülkenin çocukları, geleceğimiz, çocuklarımız uyuşturucu kullanmaya yaygın biçimde devam ediyorlar. Dolayısıyla bu konudaki çalışmalarınızın başarılı olduğunu söylemek güç” dedi. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi görüşülüyor. HEDEP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Bakan Ali Yerlikaya’nın uyuşturucuyla mücadele konusundaki açıklamalarını eleştirerek şunları söyledi:

“2015 tarihinden bugüne partimizin tabanına, bileşenlerine, yöneticilerine yönelik saldırılarda 16 bin kişi gözaltına alındı; aralarında eş genel başkanlarımız var, milletvekillerimiz var; il, ilçe başkanlarımız var; genel merkez yöneticilerimiz var, üyelerimiz var; en az 5 bin kişi tutuklandı bu süre içerisinde. 2022 yılı içerisinde tespit edebildiğimiz kadarıyla 2.465 kişi gözaltına alındı ve bunların bir kısmı tutuklandı.  Gözaltına alınan arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamalar ise ‘Nevroz’ gibi etkinliklere katılmaktı, basın açıklamalarına katılmaktı, protesto etkinliklerine katılmaktı; demokratik, barışçıl protesto etkinliklerine katıldıkları için binlerce arkadaşımız gözaltına alınmaya devam ediyor. 

Şimdi, siz, ülkenin güvenliğine dair yapılanları uzun uzun anlattınız ama uluslararası tablo, uluslararası araştırmalar bu söylediğinizi doğrulamıyor Sayın Bakan. Bakın, bundan kısa bir süre önce, Eylül 2023’te Küresel Organize Suçlar Endeksi 2023 Raporu yayınlandı. Muhtemelen bu raporla ilgili bilginiz vardır, gerçekten bu ülkeyi onurlandıran sonuçlar var; 193 ülke arasında Türkiye en kötü 14’üncü ülkeymiş yani Türkiye, övündüğünüz yirmi bir yıllık AKP iktidarı döneminde küresel organize suç cenneti hâline getirilmiş. Batı Asya grubunda en kötü 4’üncü, 46 Asya ülkesi içinde de en kötü 6’ncı ülke durumundadır Türkiye. Ülke, âdeta bir suç ülkesi hâline getirildi. Bakın, dünyada ne kadar mafya lideri, uyuşturucu baronu varsa ülkemizde cirit atıyor; villalarda, malikânelerde krallar gibi yaşıyor. Bizler bu kişilerin ülkemizde yaşadığını ya ölünce ya da mafya içi hesaplaşmalarda öldürülünce öğreniyoruz. Elbette biz ‘Bunun sorumlusu sizsiniz’ demiyoruz, ‘Sizin Bakanlığınız döneminde oldu’ demiyoruz Sayın Bakan ama size bu mirası bırakan selefleriniz, ülkenin bütün suçlularının idolü olan o selefleriniz, hepsinin fotoğraf albümlerinin birinci sayfasında olan selefleriniz ülkeyi, maalesef, bu hâle getirdiler. Bu konuda neler yapacağınızı hep birlikte göreceğiz. Bir süredir suç örgütlerine yönelik operasyonlar çarşaf çarşaf yayınlanıyor ama eğer uluslararası raporlarda Türkiye’nin durumuna dair herhangi bir göstergede değişiklik olmazsa, emin olun, bütün dünya bunu sadece bir gösteriş olarak algılayacaktır. Umarım, bu ülkede yaşayan herkesi ve uluslararası kuruluşları ikna edebilirsiniz. 

TÜRKİYE UYUŞTURUCU PAZARI HALİNE GELDİ”

Şimdi, bir başka mesele şu: Uyuşturucuyla çok mücadele ettiğinizi söylüyorsunuz. Ben size bir tane örnek vereyim, biliyorsunuz, en önemlilerinden bir tanesidir bu. 3 Nisan 2020 tarihinde Kolombiya’nın Buenaventura Limanı’nda 4,9 ton kokain ele geçirilmiş, kokainin İstanbul’a gönderilmek üzereyken ele geçirildiği açıklanmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü bundan on altı ay sonra bu geminin getireceği malın alıcısı olan şirketin sahibini gözaltına aldı ama sonrasında ne olduğunu bilmiyoruz. 265 milyon dolar yani 7,5 milyar TL değerinde bir uyuşturucudan söz ediyoruz Sayın Bakan. Şimdi, Kolombiya ile Türkiye’nin arası kuş uçuşu 11.300 kilometre. Cebelitarık’tan yani Atlas Okyanusu’nun Akdeniz girişi olan Cebelitarık’tan Türkiye’nin arası da yaklaşık 4.500 kilometre. Şimdi, Sayın Bakan, bize bunu açıklarsanız çok seviniriz: Uyuşturucu tacirleri Avrupa ve Orta Doğu pazarına dağıtacakları, satacakları bu kokaini, eroini, her tür uyuşturucuyu satmak için neden Portekiz’i, İspanya’yı, Fransa’yı, İtalya’yı, Hırvatistan’ı, Arnavutluk’u, Yunanistan’ı değil de Türkiye’nin limanlarını seçiyor? Avrupa pazarına uyuşturucuyu dağıtmak için bütün bu ülkeleri geçtikten sonra, fazladan 4 bin 500 kilometre yol yaptıktan sonra neden Türkiye’ye getiriyor uyuşturucuyu? Bir kısmının Orta Doğu pazarına satılacağı için Türkiye’ye getirildiğini biliyoruz ama Avrupa’ya satılan uyuşturucuyu da eğer Türkiye’ye getiriyor ise uyuşturucu baronları ve tacirleri demek ki Türkiye’nin limanları uyuşturucu tacirleri için mallarını ülkeye rahat sokabilecekleri liman hâline getirilmiştir. Eğer bu konuda gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını düşünüyorsanız, gerçekliğin bunun tam aksi olduğu çok ortada. 

Şimdi, şunu söyleyeyim yani diğer bakanlıkların bütçeleri görüşülürken de bunları anlattık. Biz uyuşturucuyla mücadele edilmesi gerektiğini savunuyoruz, burada herkes savunuyor. Yani bu uyuşturucu kullanımının bırakın üniversitelere, liselere, ortaokullara kadar yayıldığını bu ülkede yaşayan herkes biliyor fakat maalesef, Hükûmetin anlattıkları ile bu ülkenin gerçekleri aynı değil. ‘Uyuşturucuyla mücadele ediyoruz’ diyorsunuz. Türkiye, uyuşturucu pazarı hâline geldi, uyuşturucunun dağıtım üssü hâline geldi ve her geçen gün, maalesef, bu ülkenin çocukları, geleceğimiz, çocuklarımız uyuşturucu kullanmaya yaygın biçimde devam ediyorlar. Dolayısıyla, bu konudaki çalışmalarınızın başarılı olduğunu söylemek güç.”

 

 

 

 

TÜLAY HATİMOĞULLARI, DENİZ POYRAZ’IN MEZARINI ZİYARET ETTİ: "BİZLER NE ÖLÜMLE NE TEHDİTLERLE NE TUTUKLAMALARLA BUGÜNE KADAR DİZ ÇÖKMEDİK" TÜLAY HATİMOĞULLARI, DENİZ POYRAZ’IN MEZARINI ZİYARET ETTİ: "BİZLER NE ÖLÜMLE NE TEHDİTLERLE NE TUTUKLAMALARLA BUGÜNE KADAR DİZ ÇÖKMEDİK"