Meteoroloji’den Ege bölgesi için turuncu kodlu sağanak yağış uyarısı yapıldı. Vatandaşların sel ve su baskını gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla’da bugün akşam saatlerinden itibaren kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini, yağışların İzmir, Aydın ve Manisa’da gece saatlerinden sonra, Muğla’da ise yarın sabah saatlerinden sonra etkisini kaybetmesinin beklendiğini duyurdu. Meteoroloji, sel, su baskını, yıldırım, dolu gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlara dikkatli olunması uyarısını yaptı. Meteoroloji, ayrıca İzmir il genelinde de güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli rüzgar ve fırtına (50-75 km/saat) şeklinde esmesinin beklendiğini belirtti. Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ile doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi. Fırtınanın yarın sabah saat 10.00’da başlayıp aynı gün gece saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesinin beklendiği kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) da uyarı geldi. İzmir’de kuvvetli sağanak ve rüzgar beklendiğini belirten AFAD; sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, hortum ve çatı uçmalarına karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 

 

Kaynak: anka