Arabaşlık-Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan İkizköy Mahallesi’nde yaşanan çevre sorunu, Türkiye’nin zeytinliklerine dair yasal korumaların uygulanmaması üzerine odaklanıyor. 24-30 Temmuz tarihleri arasında zeytinliklere ve yerleşim alanlarına yakın mesafede başlayan dinamit patlamaları ve maden çalışmaları, bölge halkının tepkisine neden oluyor.

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun, zeytinliklerin 3 kilometre yakınına herhangi bir tesis ve faaliyetin yapılamayacağını belirtiyor. Fakat İkizköy sakinleri, evlerine ve zeytinliklerine çok yakın mesafelerde dinamit patlatıldığını ve bunun kanuna aykırı olduğunu vurgulayarak, 22 Kasım 2023 tarihinde Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne dilekçe verdiler. Köylüler, yetkililerin acilen yerinde inceleme yapmasını talep ediyorlar.

İkizköy'ün Mücadelesi: Zeytinlikler ve Ormanlar İçin Direniş İkizköy'ün Mücadelesi: Zeytinlikler ve Ormanlar İçin Direniş

İkizköy Çevre Komitesi patlama anlarını şöyle anlatıyor: “Siren seslerin ardından patlamalar başlıyor. Toz ve duman birbirine karışıyor. Bu yılın Temmuz ayına kadar Akbelen Ormanı olarak bilinen alan, şu anda dinamitlerle ve iş makineleriyle hızla yok ediliyor. Son bir haftada yaklaşık her seferde 10-11 dinamit patlatıldı. Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde zeytin kanununun ihlal edilmesi, halk arasında büyük bir hayal kırıklığına neden oldu.”

Köylüler, "Biz üretmeye, zeytinlerimizi yaşatmaya ve korumaya devam edeceğiz. Akbelen’den, yaşam alanlarımızdan ve zeytinlerimizden vazgeçmiyoruz. Zeytin için adalet, Akbelen için adalet!” diyerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Zeytin Ağacı Günü’nde bir araya gelecek olan köylü kadınlar, zeytin hasadının ardından zeytinleri kurutarak bu günü dayanışma içinde kutlayacaklar. İkizköy Komitesi, change.org/ikizkoydireniyor adresinde başlattıkları imza kampanyasına destek bekliyor.

Editör: Vildan Atmaca