CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ANKA’nın gündeme getirdiği, Sayıştay raporlarına göre, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) ait depolarda, bir yılda 552 bin ton ürün kaybı olmasıyla ilgili, “Sayıştay, kurumdaki ürün kayıplarını tespit etmiş ve bu konuda kasıt, kusur ya da ihmali olanların varlığının detaylıca araştırılması gerektiğini raporunda yer vermiştir. Kurumun kayıplara rağmen bu konuda herhangi bir çalışma yapmadığı da ortadadır. TMO deposundaki ürününe sahip çıkamamış. Çiftçiye nasıl sahip çıkacak” dedi.  

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sayıştay denetimlerinde; “TMO’nun 552 bin ton mahsulün kayıp olduğuna” ilişkin ANKA Haber Ajansı’nın haberini gündeme getirdi. Gürer yaptığı açıklamada, Sayıştay raporuna göre 2022 yılında 552.471 kg ürüne ilişkin 3.138.758 TL tutarındaki 27 adet depo noksanlık kaydının nedeninin saptanmasına yönelik işlemlerin kurum tarafından başlatılmadığının ortaya çıktığını  bu nedenle de ilgili netice hesaplarına kayıtlarının yapılamadığının anlaşıldığını ifade etti. 

Sayıştay Raporuna göre çeşitli depolarda yer alan tarım ürünlerindeki sayım noksanlıklarına ilişkin yapılması gereken incelemelerde eksiklikler bulunduğunun tespit edildiğini dikkat çeken Gürer, “Noksanlık ya da kıymet kayıplarının meydana gelişinde herhangi bir kasıt, kusur veya ihmal olup olmadığının dahi belirlenmediği Sayıştay denetim raporuna yansıması sorunun gereği gibi ele alınmadığını göstergesidir” dedi.

 SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILDI MI?

Deposundaki ürünlere sahip çıkamayan TMO’nun çiftçiye nasıl çıkacağının sorgulanması gerektiğini de ifade eden Gürer, “Sayıştay, kurumdaki ürün kayıplarını tespit etmiş ve bu konuda kasıt, kusur ya da ihmali olanların varlığının detaylıca araştırılması gerektiğini raporunda yer vermiştir. Bu süreç dahi doğru yönetilmediği görülmektedir. Kurumun kayıplara rağmen bu konuda herhangi bir çalışma yapmadığı da ortadadır” ifadelerini kullandı. 

DEPOYU SATTI, SONRA KİRALADI

2023 yılında TMO’nun taban fiyatının önceki yıllara göre tüccardan daha iyi olması nedeniyle çiftçinin ürününü TMO’ya vermek istediğini ifade eden Gürer, şunları söyledi:

“Randevu sistemi sorunlu olsa da TMO 2023 yılında son yılların en çok ürün alımını gerçekleştirdi. TMO alım yaptığı ürünü depolamak için depoları yetersiz kalınca kiralama yoluna gitti. Çoğunluğu 2006 yılında satılan depolar ile TMO yapısal değişime uğratılmıştı. Sonuç olarak, 2023 yılında sattığı depoyu kiralayan duruma düştü. Ayrıca kiraladığı açık alanlarda ürün depoladı. 2023 yılında Konya’nın Çumra ilçesi Toprak Mahsulleri Ofisi kiraladığı depodan yaklaşık 300 kamyonluk 7500 ton ürün çalındığı iddia edildi. TMO yaptığı açıklamada, “Özellikle Konya gibi hububat üretiminin yoğun olduğu illerimizde, kurumumuza arz edilen tüm ürünlerin alınabilmesi amacıyla mevcut TMO depoları ve lisanslı depolara ek, 3. şahıslardan da depo kiralanarak alım kapasitemiz artırılmıştır. Çumra’da alımların tamamlanmasına müteakip gerekli tüm tedbirler alınarak kiralık depolar mühürlemek suretiyle kapatılmış, ürün sigorta kapsamına alınmış ve 7/24 saat esasına göre özel güvenlik ekibi görevlendirilmiştir. TMO’nun ülke genelinde alım yaptığı tüm depolarda uyguladığı gibi Çumra’da da depo ve stoklar belirli periyotlarla ilgili TMO personelince kalite yönüyle kontrol edilmiştir. Çumra deposunda yapılan son kontrollerde depolardaki bir miktar ürünün bulunmadığı tespit edilmiştir” açıklaması yapılmıştı. Bir miktarın ne kadar olduğunu TMO açıklamasa da bu kadar önleme rağmen ürün uçmadığına göre, yok olması kurumun açıklamasında yer alan bilgilerin dahi ne kadar kağıt üzerinde kaldığının somut göstergesidir. TMO  bedelini ödeyip aldığı ürünü dahi koruyamaz hale gelmesi, kurumun yapısal sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğini göstermektedir” dedi .

ÖZGÜR ÖZEL'DEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A: "BU KADAR SIKINTI VARKEN 'ÜLKE İYİ GİDİYOR' DİYEN YÖNETİCİ, YÖNETİCİ DEĞİLDİR" ÖZGÜR ÖZEL'DEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A: "BU KADAR SIKINTI VARKEN 'ÜLKE İYİ GİDİYOR' DİYEN YÖNETİCİ, YÖNETİCİ DEĞİLDİR"

Kaynak: anka