(ANKARA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ne ilişkin “Enflasyonun sebebini vatandaşa, bütçe açığının nedenini de memurlara yüklemek adaletsizlik değil midir? Yüz milyarlık ballı ihaleleri neden görmezden geliyorsunuz da memurun ekmeğinden tasarrufa gidiyorsunuz” diye tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, ‘Kamuda Tasarruf’ adı altında açıklanan tedbirlere yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Karabat, şunları kaydetti:

HSK Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı: Bin 44 yeni hakim ve savcı atandı HSK Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı: Bin 44 yeni hakim ve savcı atandı

''KRİZİN BEDELİ EMEKÇİLERE ÖDETİLİYOR''

“Emekçilerin her geçen gün yoksulluğa mahkûm edildiği, eşitsizliğin ve gelir adaletsizliğin en temel sorun haline geldiği bir süreçte ekonomik krizin bedelini emekçilere ödetiliyor.

Türkiye Gelir Eşitsizliğinde Avrupa Birincisi! AKP iktidarı döneminde zenginliğine zenginlik katan beşli çetelerden, ballı ihalelerden zenginleşen, çift maaşla saltanat sürenlerden tasarruf edilmezken, maaşı her geçen gün eriyen memurdan tasarruf ediliyor. Sonra ülkemiz gelir dağılımı adaletsizliğinde Avrupa birincisi haline geliyor!”

''MEMURUN HAKLARINDAN KESECEĞİ KAYNAĞI KKM'YE VE BİR AVUÇ ZENGİNE AKTARMAYI TAHHÜT EDİYOR''

Açıklamasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de “Enflasyonun sebebini vatandaşa, bütçe açığının nedenini de memurlara yüklemek adaletsizlik değil midir? Yüz milyarlık ballı ihaleleri neden görmezden geliyorsunuz da memurun ekmeğinden tasarrufa gidiyorsunuz” diye sordu. Karabat, şöyle devam etti:

“Kur Korumalı Mevduat sisteminin, Merkez Bankası ve Hazine'ye faturası en az 1,2 trilyon lira; ancak Şimşek, bu faturanın nasıl azaltılacağına dair bir plan sunmuyor. Memurun haklarından keseceği kaynağı KKM'ye ve bir avuç zengine aktarmayı taahhüt ediyor.”

"MEHMET ŞİMŞEK İSTİYORSA KENDİSİNE ÇİFT MAAŞ ALAN AKP'LİLERİN LİSTESİNİ VERELİM"

Tasarrufun sadece harcama kısıtlaması ile olamayacağını belirten Karabat, “Başta yap işlet devret olmak üzere kamuya büyük yük getiren ihaleler baştan incelenmeli, buraya haksız yere aktarılan milyarlar faiziyle geri alınmalıdır” dedi. Karabat, tasarruf İçin Şimşek’e adres de göstererek “Akkuyu Nükleer Santrali'nde Ruslara kilovatsaat başına verilen alım garantisi 12,3 sent oldu. Dünyada ortalama nükleer fiyatı 4-5 sent civarında. Önümüzdeki 15 yıl boyunca Rusya'ya en az 35 milyar dolar ödeme yapmak zorundayız. Mehmet Şimşek samimiyse bu anlaşmayı iptal edip yeni anlaşma yapsın. Mehmet Şimşek istiyorsa kendisine çift maaş alan AKP'lilerin listesini verelim. Onları da bir zahmet görevden alsın” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: anka