KISA – GÖRÜNTÜLÜ HABER

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın günlük fitreyi 130 lira olarak açıklamasını değerlendirdi. Özel, “Diyanet İşleri Başkanlığı geçen sene 70 lira olarak hesaplamıştı. Dün 130 lira olarak ilan etti. Bir yandan Tayyip Erdoğan’ı dinleyip üç çocuk sahibi olan beş kişilik bir ailenin 130 liradan bir aylık ihtiyacının 19 bin 500 lira olduğu gerçeği var. 19 bin 500 lira ile sadece 5 kişilik bir ailenin karnı doyabilir diyor Diyanet İşleri Başkanlığı, diğer tarafta 17 bin 2 lira vererek sen aileni geçindirebilirsin diye asgari ücreti belirleyen bir iktidar ve en düşük emekli maaşını da 10 bin lira yapıp bu 10 bin lira ile emekliler geçinebilir diye onlara bu fiyatı bu ücreti bu maaşı dayatan bir iktidar var” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, günlük fitre miktarını 130 TL olarak belirledi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün İstanbul’da; DİSK Genel Kurulu’nda şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biz; işçimizi, emeklimizi enflasyona ezdirmiyoruz diyen, hiçbir zaman ezdirmedik diye bir büyük yalanı tekrar edenler var. Esas mesele, bugün sadece ve sadece enflasyon odaklı bir ücret zammı sisteminin aslında ne büyük bir emek hırsızlığı olduğunun altını çizmek lazım. En başta TÜİK verileri var. Tayyip’i Üzmeyen İstatistik Kurumu’nun rakamlarına göre enflasyon yüzde 64. ENAG’ın yaptığı çalışmalara göre yüzde 129. Sadece TÜİK’in yaptığı manipülasyonlar, aleyhe ölçümler yüzünden; ortada son alınan yüzde 49’luk zam duruyor, ama bir tarafta yıllık yüzde 129’luk enflasyon duruyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sene yaklaşan Ramazan’dan dolayı; tanımı, bir kişinin karnını doyurması için gerekli bir günlük para olan fitreyi Diyanet İşleri Başkanlığı geçen sene 70 lira olarak hesaplamıştı. Dün 130 lira olarak ilan etti. Bu ülkede bir kişi oruç tutamıyorsa, kendisi yerine oruç tutan bir kişinin bir günlük gıda ihtiyacını karşılamak için gerekli parayı 130 lira olarak hesaplıyor.

Bir yandan Tayyip Erdoğan’ı dinleyip üç çocuk sahibi olan beş kişilik bir ailenin 130 liradan bir aylık ihtiyacının 19 bin 500 lira olduğu gerçeği var. 19 bin 500 lira ile sadece 5 kişilik bir ailenin karnı doyabilir diyor Diyanet İşleri Başkanlığı, diğer tarafta 17 bin 2 lira vererek sen aileni geçindirebilirsin diye asgari ücreti belirleyen bir iktidar ve en düşük emekli maaşını da 10 bin lira yapıp bu 10 bin lira ile emekliler geçinebilir diye onlara bu fiyatı bu ücreti bu maaşı dayatan bir iktidar var.

TÜİK'in hesabı yanlış. Doğru olsa bile enflasyona göre asgari ücret artışı yapmak bir yoksullukla mücadele yöntemi değil aksine yoksulluğu körükleme, emeğin sömürüsünü her geçen gün arttırma yönteminden başka bir şey değildir."

ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM’UN İSTANBUL’UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM’UN İSTANBUL’UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

 

Haberin tamamı, birazdan…

 

Kaynak: anka