CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bir gerçeğin altını çizmek lazım. Bugün CHP’nin çok kıymetli yaşayan genel başkanları ve hayatta olmayan genel başkanları var. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olarak. Türkiye’deki bütün Atatürkçüler, Cumhuriyetçiler ve CHP’liler, Ankara İl Başkanım, değerli Çankaya İlçe Başkanım burada. Herkes şunu bilsin ki birileri CHP’nin yaşayan ya da hayatta olmayan genel başkanlarına vefa gösterecekse, bu vefanın bir tane tarifi var. Onların partisini iktidar yapacağız. Başka yolu yoktur. Bunu yapmadan hiçbir genel başkana vefa göstermiş olmayız. Saygıda kusur etmeyiz ama son genel başkanımızdan, ilk genel başkanımıza kadar her birisine vefa borcumuz var. Bu vefa borcu onların partisini iktidar yaparak, Cumhuriyetin kurucu babaları ile husumeti olanları iktidardan uzaklaştırarak olur” dedi.

Hukukçu ve ADD Kurucu Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy, 34 yıl önce bugün evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. Aksoy’un katili hala bulunamadı.

ADD, Ankara’da bu akşam Atatürkçü Düşünce Derneği Cem Eren Kültür Merkezi'nin Açılış ve Prof. Dr. Muammer Aksoy'u Anma Töreni düzenledi. Törene; CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, ADD Başkanı Hüsnü Bozkurt, eski AYM Başkanı Yekta Güngör Özden, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker katıldı. Özel, burada ayrıca kültür ve sanat alanından yılın Atatürkçüsü ödülünü Rutkay Aziz’e takdim etti.

Özel, ödül sonrası yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ben hep CHP örgütüne seslenirken burası baba evi diyorum, burası da baba evi ve çok önemli bir günde çok farklı duyguları birlikte yaşıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin şehitlerini ve devrim şehitlerini ayrı ayrı andık. Çok değerli bir çalışma olmuş. Hepsinin bir arada anılıyor olması, eksiksiz bir şekilde böyle bir filmin hazırlanmış olması çok önemli.

Muammer Aksoy’un öldüğü günü, hepimiz dün gibi hatırlıyoruz katledildiğini, 71 yaşında bir Atatürkçüyü fikirleriyle susturamayanlar iki tane kahpe kurşunla susturmaya çalıştılar. O günden bugüne Muammer Aksoy konuşmaya, dinlenmeye ve önümüze ışık tutmaya devam ediyor. Aynı diğer kaybettiğimiz değerlerimiz gibi. İlk kurumsal ziyaretimi buraya yapmıştım ve aksi zaten düşünülemezdi.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN KARARLA, OKULLARDA İLK DEFA YÖNETİCİ OLACAKLAR İÇİN YAZILI SINAV ŞARTI GETİRİLDİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN KARARLA, OKULLARDA İLK DEFA YÖNETİCİ OLACAKLAR İÇİN YAZILI SINAV ŞARTI GETİRİLDİ

“BEN İLK ZİYARETİ YAPTIM, ONLAR İLK HAYIRLI OLSUNA GELEN KURUM OLDULAR. BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİLER”

Bir büyükelçi, Türkiye’ye yeni geldiğini, Türkiye siyasetini anlamaya çalıştığını ve benden CHP’ye Türkiye’de birisi oy verecekse bunun için hangi üç gerekçeyi seçmenlere partimizin sunduğunu söyledi. Aldığı eğitimin çok gereği değil belki ama böyle bir soruyu bana sordu, ben şey demiştim, üç gerekçe değil üç kelimeyle özetleyebiliriz CHP’yi; Mutafa Kemal Atatürk demiştim. ADD neredeyse CHP ve çok özel bir mazeret yoksa CHP’nin Genel Başkanının orada olması gerekiyor. En son Uğur Mumcu’yu katledildiği yerde birkaç gün önce birlikte andık. Ondan önce devrim şehidimiz Kubilay’ın anmasında Menemen’de bir aradaydık. Ben ilk ziyareti yaptım, onlar ilk hayırlı olsuna gelen kurum oldular. Bizim için çok değerliler.

“BUGÜN ÇOK MUTLU OLABİLİRDİ ONU ÇOK MUTLU EDERLERDİ AMA ONUN YARADILIŞINDA ÜLKE BU HALDEYKEN MUTLU OLMAK YOK, KONUŞUYOR, IŞIK OLUYOR, YOL GÖSTERİYOR”

Biraz önce Rutkay Azizin ki herhalde ‘Seni en çok heyecanlandıracak şeylerden bir tanesi nedir’ deseler, Rutkay Aziz’e ödül vermek aklımın ucundan geçmezdi, çok büyük bir onur benim için. Özden Toker ile beraber aynı görevi yapıyor olmak, aynı çatı altında bulunmak inanılmaz kıymetli bizim için, diğer taraftan Yekta Güngör Özden’in koluma girip ‘Severim seni ben bırakmam’ demesi kadar büyük bir ödül yok. Aslında biz bugün burada ödül vermedik ödül aldık. Buradaki herkes, her birisi ayrı ayrı kolay yolu seçebilirlerdi Fatih Ertürk çok para kazanan bir gazeteci olurdu ama muhalif olmasaydı. Onun yaradılışında öyle yandaş olmak gibi bir durum yok. Rutkay Aziz’in ‘mutsuzum ama umutluyum’ demesi, bugün çok mutlu olabilirdi onu çok mutlu ederlerdi ama onun yaradılışında ülke bu haldeyken mutlu olmak yok, konuşuyor, ışık oluyor, yol gösteriyor.

“CUMHURİYETİN 100. YILINDA BİZİM YAPAMADIĞIMIZI ONLAR YAPTI, HELAL OLSUN ONLARA DEDİM

Filenin Sultanları böyle bir dönemde inanılmaz zor bir iş yaptılar. Basına kapalı çok söyledim ama basın önünde de söyleyeyim ben filenin sultanlarını izlerken onlar Avrupa şampiyonu olduklarında eşim Didem’le beraber izliyordum. Didem dedi ki ‘Ağlıyorsun’ dedi, dedim ki ağlıyorum tabii. Cumhuriyetin 100. yılında bizim yapamadığımızı onlar yaptı, helal olsun onlara dedim.

Cumhuriyetin 100. yılında Atatürk’ün emaneti bu cumhuriyette yapılması gereken kazanmaktı, biz kazanamadık. Ama onlar bütün dünyaya karşı çıktılar, kazandılar ve sonra da kendilerine uzatılan telefondan Türkiye Cumhuriyeti adına tebriği kabul ettiler, sonra döndüler ve dediler ki ‘Bize sultan multan demeyin biz Atatürk’ün kızlarıyız’ dediler. 100. yılda aldığımız en büyük ödül budur. Dünyayı dize getiren bir kadın voleybol takımı, birileri giyimleriyle, kuşamlarıyla ilgilenirken, yaşam tarzlarına laf ederken onlar başarmak için motive olmuş, ay yıldızlı al bayrağı dalgalandırma onurunu hepimize yaşatıyorken İstiklal Marşı okutuyorken onlara laf edenlere karşı dimdik durdular. Ben CHP’nin son genel başkanı olarak, bulunduğum makam Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün makamıdır. O makamda oturan birisi olarak Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan, Atatürk’ü seven, Cumhuriyeti Cumhuriyet yapan değerlere değer veren, devrimlerine sahip çıkan herkes adına Filenin Sultanlarına, Atatürk’ün kızlarına yürekten teşekkür ediyorum.

“CHP’NİN YAŞAYAN YA DA HAYATTA OLMAYAN GENEL BAŞKANLARINA VEFA GÖSTERECEKSE, BU VEFANIN BİR TANE TARİFİ VAR. ONLARIN PARTİSİNİ İKTİDAR YAPACAĞIZ. BAŞKA YOLU YOKTUR”

Bir gerçeğin altını çizmek lazım. Bugün CHP’nin çok kıymetli yaşayan genel başkanları ve hayatta olmayan genel başkanları var. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olarak. Türkiye’deki bütün Atatürkçüler, Cumhuriyetçiler ve CHP’liler, Ankara İl Başkanım, değerli Çankaya İlçe Başkanım burada. Herkes şunu bilsin ki birileri CHP’nin yaşayan ya da hayatta olmayan genel başkanlarına vefa gösterecekse, bu vefanın bir tane tarifi var. Onların partisini iktidar yapacağız. Başka yolu yoktur. Bunu yapmadan hiçbir genel başkana vefa göstermiş olmayız. Saygıda kusur etmeyiz ama son genel başkanımızdan, ilk genel başkanımıza kadar her birisine vefa borcumuz var. Bu vefa borcu onların partisini iktidar yaparak, Cumhuriyetin kurucu babaları ile husumeti olanları iktidardan uzaklaştırarak olur.”

Kaynak: anka