Haber: TAMER ARDA ERŞİN / Kamera: DURSUN ALKAYA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı R. Rauf Denktaş’ın anıt mezarını ziyaret etti. Özel, burada; “Burası anıt mezar ve uzun süredir hem biz hem Türkiye kamuoyu, buradaki düzenlemelerin tamamlanmasını ve Sayın Rauf Denktaş’ın hatırasına uygun bir hale gelmesini bekliyoruz. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), buradaki yerel belediyeyle işbirliği halinde, burada sorumluluk üstlenmeye hazır. Ancak Türkiye’den gelen birtakım baskılarla hâlâ alanın yıllardır belediyeye devredilmediğini, o yüzden de gerekli çalışmaların yapılamadığını ve hiç yakışmayacak bir şekilde anıt mezarın natamam halde, tören yapmaya müsait ancak çevre düzenlemesinin natamam halde olduğunu üzülerek gördük” dedi.

AVŞAR'DAN AKP'YE REZERV YAPI ALANI TEPKİSİ: "BU KADAR GENİŞ YETKİYE İHTİYACINIZ YOKSA BU MADDEYİ AFETE KARŞI DİRENÇLİ OLMAYAN YAPI STOĞU VE KAMU ARAZİLERİYLE SINIRLANDIRALIM" AVŞAR'DAN AKP'YE REZERV YAPI ALANI TEPKİSİ: "BU KADAR GENİŞ YETKİYE İHTİYACINIZ YOKSA BU MADDEYİ AFETE KARŞI DİRENÇLİ OLMAYAN YAPI STOĞU VE KAMU ARAZİLERİYLE SINIRLANDIRALIM"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı R. Rauf Denktaş’ın Gönyeli’de bulunan anıt mezarını ziyaret etti. Özel, Denktaş’ın anıt mezarına çelenk bıraktı. Ardından Özel ve heyeti, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. CHP lideri Özel, anıt özel defterini imzaladı.

"KKTC’NİN 40’INCI YIL DÖNÜMÜNDE BURADA BULUNMANIN ONURUNU YAŞIYORUM”

Özel, deftere şunları yazdı:

“Kahraman Mücahit, Sayın Cumhurbaşkanı. Kurucusu olduğunuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40’ıncı yıl dönümünde burada bulunmanın onurunu yaşıyorum. Sizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

"BURADAKİ DÜZENLEMELERİN TAMAMLANMASINI VE SAYIN RAUF DENKTAŞ’IN HATIRASINA UYGUN BİR HALE GELMESİNİ BEKLİYORUZ”

Özel, daha sonra şu açıklamayı yaptı:

“Bugün KKTC’nin kurucusu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın anıt mezarını ziyaret ettik. Değerli kızları, bizlere eşlik ettiler. Bir kez daha kendisini rahmetle ve minnetle anıyoruz. Burası anıt mezar ve uzun süredir, hem biz hem Türkiye kamuoyu, buradaki düzenlemelerin tamamlanmasını ve Sayın Rauf Denktaş’ın hatırasına uygun bir hale gelmesini bekliyoruz. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), buradaki yerel belediyeyle işbirliği halinde, burada sorumluluk üstlenmeye hazır. Ancak Türkiye’den gelen birtakım baskılarla hâlâ alanın yıllardır belediyeye devredilmediğini, o yüzden de gerekli çalışmaların yapılamadığını ve hiç yakışmayacak bir şekilde anıt mezarın natamam halde, tören yapmaya müsait ancak çevre düzenlemesinin natamam halde olduğunu üzülerek gördük. Yine aşağı tarafta bir müze planlanmış ama orada herhangi bir düzen yok, müze olarak açılmış değil, Rauf Denktaş’ın şahsi eşyalarının depolandığı bir hal söz konusu. Bu müze kısmının da askeriye tarafından devralınmak istediğini biliyoruz.

"DIŞİŞLERİ BAKANINI, KONUYU BİR KEZ DAHA GÜNDEME ALMAK VE GEREKLİ İNİSİYATİFİ KULLANMAK ÜZERE KENDİSİNİ DAVET EDİYORUZ”

KKTC yönetiminin rahat bırakılmasını ve bir an önce bu düzenlemelerin yapılmasını, müzenin açılmasını, anıt mezarın da rahmetli Cumhurbaşkanına yakışır bir hale gelmesini öncelikle istiyoruz. Ve buna biliyoruz ki Türkiye’den gelen birtakım baskılar engel oluyor. Bu, Türkiye-KKTC arasındaki samimi diyaloğa ve buradaki insanların yüreklerindeki beklentiye uygun değildir. Buradan Dışişleri Bakanını, konuyu bir kez daha gündeme almak ve gerekli inisiyatifi kullanmak üzere kendisini davet ediyoruz. Rauf Denktaş, geçmişte Türkiye’de miting yapmak istediğinde, ‘Ne işin var burada, git Kıbrıs’ta miting yap’ diyen bir anlayışın Sayın rahmetli Denktaş’ın ölümünden sonra da bir husumet beslediği inancı, bugün gördüklerimden ve duyduklarımdan sonra bende hâkim oldu. Aksi bir durumun olduğunu bir an önce görmek isteriz.”

CHP lideri Özgür Özel, Kıbrıs Türkleri lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Hamitköy’de bulunan kabrini de ziyaret etti. Özel, mezara çelenk bıraktıktan sonra, saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.