Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk, ölümünün 85.yılında Seyhan Belediyesi çalışanları tarafından da saygıyla anıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Rukiye Çinkılıç, bugün yurttaş olarak sahip olunan haklara Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kavuşulduğunu belirterek, “Biz de çocuklarımıza Mustafa Kemal’in fikirlerini O’nun bize gösterdiği ilkeleri benimseyerek, okuyarak, okutarak O’nu daha saygıyla anmış olacağız” dedi.

Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilen anma töreninde katılımcılar, Atatürk’ün yaşama gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte iki dakikalık saygı duruşunda bulundu. Törene katılan çalışanlardan birçoğu gözyaşlarını zor tutarken, saygı duruşunun ardından hep birlikte İstiklal Marşı söylendi.

"EBEDİ LİDERİMİZ"

Resmi anma törenlerine katıldığı için belediyedeki törene, Başkan Akif Kemal Akay katılamadı. Başkan Yardımcısı Rukiye Çinkılıç, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusun ebedi lideri olduğunu belirtti.

ATAKUM BELEDİYESİ 'ATAÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ'NİN BEŞİNCİ ŞUBESİNİ AÇTI ATAKUM BELEDİYESİ 'ATAÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ'NİN BEŞİNCİ ŞUBESİNİ AÇTI

"ATATÜRK’E, GAZİLERİMİZE VE ŞEHİTLERİMİZE BORÇLUYUZ"

Çinkılıç, “Bugünlere geldiysek, milletçe el ele verdiysek, o bizi kul olmaktan çıkarıp yurttaş yaptıysa,  kadın-erkek birlikte çalışabiliyorsak, gelişmiş milletler düzeyine çıkabildiysek, bizler de Ortadoğu bataklığından çıktıysak, Cumhuriyetin kazanımlarını hep birlikte paylaştıysak ve bugün yönümüze yine gelişime, bilime, uzaya diktiysek ve çocuklarımıza özgür bir Türkiye vaat edebiliyorsak bunun hepsini Mustafa Kemal Atatürk’e ve O’nun mesai arkadaşlarına, gazilerimize, şehitlerimize borçluyuz” dedi.

"O’NUN FİKİRLERİNİ BENİMSEYEREK, OKUYUP OKUTARAK DAHA SAYGIYLA ANACAĞIZ"

Bugün bir Cumhuriyet kadını olarak konuşabilmesini Mustafa Kemal Atatürk’ün geniş ufkuna borçlu olduğunu kaydeden Çinkılıç, “Mustafa Kemal Atatürk Anıtkabir’e götürülürken O’nun naaşını en son gören bir kadın doktordu. Yine Anıtkabir’i inşa eden bir kadın mimardı. Kadınların bu ülkeye katkısını asla küçümsememiş, kadın-erkek eşitliğini savunmuş, bu ülkenin yüksek yerlere gelebilmesi için birlikte el ele vererek çalışması gerektiğini her zaman ifade etmiştir. Biz de çocuklarımıza Mustafa Kemal’in fikirlerini O’nun bize gösterdiği ilkeleri benimseyerek, okuyarak, okutarak O’nu daha saygıyla anmış olacağız” diye konuştu.

ATATÜRK’ÜN SEVDİĞİ TÜRKÜLER SESLENDİRİLDİ

Çinkılıç’ın konuşmasının ardından Seyhan Belediyesi çalışanlarından oluşan ekip, Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirip, şiirler okuyarak Büyük Önder’i andı.

Törenin sonunda katılımcılar, Atatürk anıtına kırmızı karanfil bıraktı.