(TBMM) - AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulmasına ilişkin tartışmalar konusunda, "Belediyelerin yasanın kendilerine yüklediği görevleri en güzel şekilde yerine getirerek sürece olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz. Eğer bunu başarabilirsek bir sonraki adıma da ihtiyaç kalmayacağını düşünüyoruz" dedi. 

Erdoğan, TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulması" ile ilgili tartışmalara değinerek, şunları söyledi:

Türkiye Kasaplar Federasyonu Ankara temsilcisi Bulut: "Kasaplık ruhsatı olmayan kişilere etlerinizi emanet etmeyin" Türkiye Kasaplar Federasyonu Ankara temsilcisi Bulut: "Kasaplık ruhsatı olmayan kişilere etlerinizi emanet etmeyin"

"Hazırlıkları devam eden kanun teklifi ile köpek bakımevi olmayan yerlerde hemen bakımevleri kurulacak, sahipsiz hayvanlar bu bakımevlerinde tutulacak. Ayrıca sahiplenilmeleri için kampanyalar yapılacak. Sahiplenilen hayvanlar kısırlaştırılacak, aşılanacak ve çip takılarak sahibine teslim edilecek. Bundan sonra da çok sıkı takip edilecek. Biz istiyoruz ki barınaklara alınan tüm hayvanlar sahiplenilsin. Özellikle hayvanseverlerimizin bu süreçte barınaklardaki köpekleri sahiplenmek sureti ile daha fazla sorumluluk alacaklarına inanıyoruz. Aynı şekilde belediyelerin, yasanın kendilerine yüklediği görevleri en güzel şekilde yerine getirerek sürece olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz. Eğer bunu başarabilirsek bir sonraki adıma da ihtiyaç kalmayacağını düşünüyoruz."

Kaynak: anka