CHP’NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU’NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ CHP’NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU’NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ

TAMER ARDA ERŞİN

TBMM’de milletvekillerine Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün bastığı madeni 5 lira dağıtıldı. Yeni dağıtılan 5 liranın Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olduğu kaydedildi. 

TBMM’de milletvekillerine Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün bastığı madeni 5 lira dağıtıldı. TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun’un talimatıyla özel kutu içerisinde dağıtılan yeni 5 liraların Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olduğu kaydedildi. “Tedavül hatıra parası” notunun yer aldığı kutuda, 5 lirayla ilgili bilgiler de yer alıyor. 5 liranın ağırlığının 8,25 gram ve çapı 28,15 mm olduğu belirtilen kutuda, ön ve arka yüzün özellikleriyle ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Ön yüz: Dış halkada sekiz köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış kontörünün tekrarı kullanılarak derinlik kazandırılmıştır. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız yer alır. Ortada; Türkiye yüzyılı logosu yer alır. Bunun solunda ‘5’ rakamı altta ‘TÜRK LİRASI’ yazısı ve yazının altında ‘2023’ yer alır.

Arka yüz: Atatürk rölyefi, altta; Cumhuriyet'in yüzüncü yılı logosu, çevrede: ‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ yazısı yer alır."