Terörle Mücadele Sırasında Yaralanıp Gazi Sayılmayanlar Derneği Genel Başkanı Ertuğrul Gazi Demir, girilen çatışmalarda yaralanan askerlerin yüzde 40'lık oranında yaralanma ya da uzuv kaybı olmadığı için gazi sayılmadığını belirterek “Gaziliğin yüzdesi olmaz, gaziliğin oranı olmaz. ‘Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış kişidir’ dedik. Bizleri vurulduğumuz günden bugüne kadar arayıp soran olmadı. Bizler vurulduğumuz gün değil, unutulduğumuz gün öldüğümüzü anladık. 20 bin vatan evladına gazilik haklarının verilmesini talep ediyoruz” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN ZEKERİYA YAPICIOĞLU’NA: “AYETİ HATIRLATINCA AĞIRLARINA GİDİYOR. NASIL BÜYÜK ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN İÇİNDELERSE BİZİM BUNLARI İFADE ETMEMİZDEN BİLE RAHATSIZ OLUYORLAR” ÖZGÜR ÖZEL’DEN ZEKERİYA YAPICIOĞLU’NA: “AYETİ HATIRLATINCA AĞIRLARINA GİDİYOR. NASIL BÜYÜK ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN İÇİNDELERSE BİZİM BUNLARI İFADE ETMEMİZDEN BİLE RAHATSIZ OLUYORLAR”

Terörle Mücadele Sırasında Yaralanıp Gazi Sayılmayanlar Derneği Genel Başkanı Ertuğrul Gazi Demir, yaklaşık 20 bin askerin terörle mücadele sırasında yaralanan askerlerin orandan kaynaklı olarak gazi sayılmadığını söyledi. Demir, yaralanan askerler içinde gazilik talebinde bulunarak haklarını istedi. Demir, şunları dedi:

YÜZDE 40'LIK UZUV KAYBI OLMADIĞI İÇİN NE YAZİK Kİ BİZLER GAZİ SAYILAMADIK”

“Bizler terörle mücadele sırasında yaralanıp gazi sayılamayan vatan evlatlarıyız. Bizler devletimizin emrinde ve hizmetindeyken görevleri başında operasyonel faaliyetlerde teröristler ile girilen çatışmalarda yaralanmış kahramanlarız. Girilen çatışmalarda yaralanmamıza rağmen, elimizde yaralanma belgesi olmasına rağmen yüzde 40'lık uzuv kaybı olmadığı için ne yazıkki bizler gazi sayılamadık. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını, bizler her defasında yüce Meclis'imizden talep ettik. Ne yazık ki bizleri duyan olmadı, gören olmadı, bizlere sahip çıkan olmadı. Bizlerin talepleri 675 sayılı KHK ile çıkartılan bir düzenlemede terörle mücadele sırasında yaralanıp gazi sayılamayan vatan evlatlarında bu düzenleme içerisinde alınması talebimizdi ya da 1553 sayılı yönetmeliğin yeniden düzenlenip terörle mücadele esnasında yaralanıp gazi sayılamayan vatan evlatlarında gazilik haklarının verilmesi talebimizdi.

Gaziliğin yüzdesi olmaz, gaziliğin oranı olmaz. ‘Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış kişidir’ dedik. Bizleri vurulduğumuz günden bugüne kadar arayıp soran olmadı. Sizler devletiniz için, vatanınız için vuruldunuz, ne yer ne içer ne iş yaparsınız diye soran olmadı. Bizler vurulduğumuz gün değil, unutulduğumuz gün öldüğümüzü anladık. Bizler çok bir şey istemedik, bizler sadece gazilik onurumuzun verilmesini talep ettik. Bizler gönüllerimizin alınmasını talep ettik. Bizler bu yanlıştan bir an önce dönülmesini, bu 20 bin vatan evladına gazilik haklarının verilmesini talep ediyoruz.”

 

Kaynak: anka