Torbalı Deve Güreşleri Festivali, Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Antalya ve Çanakkale’den yaklaşık 160 devenin katılımıyla düzenlendi. 

Bu yıl 15’incisi düzenlenen ve bölgenin en büyük organizasyonu olan Torbalı Deve Güreşleri Festivali dün yapıldı. Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Antalya ve Çanakkale bölgelerinden yaklaşık 160 devenin katılımıyla Özbey Mahallesi'nde bulunan arenada düzenlenen festivalde, pehlivan develer mücadele etti. Deve güreşlerini yaklaşık 20 bin yurttaş takip etti. 

SOYER: “ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN HER ZAMAN TEK YÜREK OLACAĞIZ” SOYER: “ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN HER ZAMAN TEK YÜREK OLACAĞIZ”

Festivale; CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Orhan Polat, Torbalı CHP Belediye Başkan Adayı Övünç Demir, Gaziemir CHP Belediye Başkan Adayı Ünal Işık, AKP Torbalı Belediye Başkan Adayı Özgür Erman Çağlar, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı. 

Güreşler öncesinde Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Belediye Başkanı Mithat Tekin ve Torbalı CHP Belediye Başkan Adayı Övünç Demir ile birlikte vatandaşları selamlayarak hem birlik ve beraberlik mesajı verdi.

TEKİN’DEN TUGAY’A TEŞEKKÜR

Deveciliğin Torbalı’da büyük anlam belirten anlatan Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, “Devecilik kültürü ve deve güreşleri Torbalı için önemli bir değer. Bölgenin en büyük organizasyonuna imza attığımız için mutluyuz. Katılım oldukça yoğun oldu. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bir geleneği hala yaşatabiliyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Güreşlerimize katılarak bizleri onurlandıran Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Cemil Tugay’a da ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: anka