(ANKARA) - Türk Kızılay, sekiz aydır devam eden çatışmalar nedeniyle akut açlık sınırlarına yaklaşan Gazze’deki aşevinin kapasitesini artırarak günlük 15 bin kişiye çıkardı. 

Beykoz Belediyesi, bayramda da çalışmalarını sürdürüyor Beykoz Belediyesi, bayramda da çalışmalarını sürdürüyor

Ölüm ve açlık tehlikesi altında yaşayan Gazze halkına destek olmayı sürdüren Türk Kızılay, Deyr Belah'ta hizmet veren aşevinin kapasitesini günlük 10 binden 15 bin kişiye çıkardı. 

Çatışmalar başladıktan sonra da Gazze’deki aşevi faaliyetlerini sonlandırmayan Kızılay, aşevini önce Gazze’nin kuzeyinden Refah’a, İsrail'in kara harekâtının ardından ise Refah'tan Deyr Belah bölgesine taşımak zorunda kaldı. Bölgede kimi zaman tüp gaz bulunamaması nedeniyle Kızılay yerel personeli kazanları enkazlardan toplanan odunlarla kaynatıyor. Aşevinde pişirilen yemekler ise büyük kazanlarla Gazze’nin çeşitli bölgelerinde toplanan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Zorlu yollardan gelen yardımlar

Türk Kızılay, sınır kapılarında yaşanan aksamalara rağmen, yardım ulaştırmak için tüm alternatif yolları zorlamaya devam ediyor. Bu kapsamda, Ürdün Kızılayı ve Dünya Gıda Programı ile koordinasyon sağlayarak, Erez Sınır Kapısı üzerinden 2 bin 500 gıda kolisi ve 2 bin 500 hijyen kitini Gazze'ye ulaştırdı. Filistin Kızılayı, sosyal medya hesapları üzerinden Türk Kızılay’ın yardımlarının Gazze’ye ulaştığını bildirdi. 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün son raporuna göre, çatışmaların sona ermemesi halinde temmuz ortasına kadar Gazze nüfusunun yarısını oluşturan bir milyondan fazla insan, açlık ve buna bağlı ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. 

 

 ADVERTORIAL YAYIN


Kaynak: anka