Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yıl dönümü nedeniyle İzmir'in Foça’da ilçesinde anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Anma etkinlikleri ilçe bulunan Atatürk Anıtına saygı çelenklerinin konulmasıyla başladı.

ATATÜRK ANITINA SAYGI ÇELENKLERİ KONULDU

Saat 08.45’te Foça Cumhuriyet Meydanında başlayan anma töreni, Atatürk Anıtına; Foça Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı, Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının saygı çelenklerinin sunulması ile başladı. Saat 9’u beş geçe çalan sirenlerle birlikte saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Atatürk Anıtına karanfiller bırakıldı.

LİSE ÖĞRENCİLERİNDEN ANMA PROGRAMI

KONAK BELEDİYE BAŞKANI ABDÜL BATUR, İZMİR BÜYÜKŞEHİR’E ADAY ADAYLIĞI HAKKINDA KONUŞTU: "ÖRGÜTÜME, İZMİRLİLERE GÜVENDİM" KONAK BELEDİYE BAŞKANI ABDÜL BATUR, İZMİR BÜYÜKŞEHİR’E ADAY ADAYLIĞI HAKKINDA KONUŞTU: "ÖRGÜTÜME, İZMİRLİLERE GÜVENDİM"

Çelenk sunma töreninin ardından, Halim Foçalı Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi’nin hazırladığı Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezinde gerçekleşen anma programına geçildi. Atatürk’ü anlatan kısa film gösterimi ve günün anlamını belirten konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu, müzik dinletisi, oratoryo, zeybek ve vals gösterileri sahnelendi.

KIVILCIMDAN ALEVE

Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi’nin birlikte düzenlediği anma etkinliğinde; Tarihçi Yazar Ertuğrul Sertbaş, ‘‘Kıvılcımdan Aleve’’ isimli anlatımını sahneledi.

Ertuğrul Sertbaş, tamamen yaşanmış olan olaylar, farklı kaynaklardan edinilen bilgiler ve kendi araştırmalarından derlediği tarihsel olayları ve Atatürk’ün yurtdışına göndermiş olduğu öğrencilerin hayat hikayelerinden bazı bölümleri sahneye taşıdı.

"İZİNDE İLERMLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; ‘‘Ulusal bağımsızlık ve çağdaşlaşma mücadelemizin büyük lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük mücadelesi ve liderliği, sonsuza dek Türkiye’mizin gelecek nesillerine ilham kaynağı olacak. Onun mirasına sahip çıkmaya ve izinde ilerlemeye devam edeceğiz.’’ dedi.