Can Gürzap, Türk sinema, tiyatro, dizi oyunculuğu, yazarlık ve eğitimcilik alanlarında önemli bir isimdi. 79 yaşında hayatını kaybeden Gürzap, özellikle "Kurtlar Vadisi", "Bir Avuç Deniz", "Aşk Beklemez" ve "Medcezir" gibi yapımlarla tanınmıştır. Sanat yaşamına babası Reşit Gürzap'tan aldığı tiyatro eğitimiyle başlayan Gürzap, Kadıköy Maarif Koleji'ni bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra Londra'daki Central School of Speech and Drama'da eğitim aldı. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda yönetmen ve oyuncu olarak çalıştı, aynı zamanda konservatuvarda öğretmenlik yaptı ve TRT için birçok radyo tiyatrosu hazırladı. 1971'de Arsen Gürzap ile evlenen sanatçı, 1978'de İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun kurucu müdürü oldu.

ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM’UN İSTANBUL’UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM’UN İSTANBUL’UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Gürzap, çevirmenlik ve senaryo yazarlığı da yapmış (Yorgun Savaşçı-1993) ve kurucusu olduğu Dialog sunuculuk ve dil okulunda görev yapmıştır. Ayrıca, sanatçı "League of Legends" adlı oyunda Azir karakterini seslendirmiştir. Sanatçının katkıları, 2004 yılında Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından Kristal Martı ödülü ile takdir edilmiştir.

Kaynak: