CHP Milletvekili Çakırözer'in Dış Politika Eleştirileri

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, İsrail ile ilişkiler ve Türkiye'nin dış politikadaki rolü üzerine eleştirilerde bulundu. Çakırözer, "Filistinli kardeşlerimize yardım etmek için manasız boykotların yerine, İsrail'e karşı etkili yaptırımların ve bölgesel iş birliklerinin önemini" vurguladı.

 İsrail İlişkileri ve Boykotlar Üzerine Görüşler

Çakırözer, "İsrail'e yapılan stratejik ürün ihracatının arttığını, buna karşın Coca-Cola ve hamburger gibi sembolik boykotlarla sonuç alınamayacağını" ifade etti ve "bu tür eylemlerin Filistin davasına katkıda bulunmadığını" belirtti.

 Türkiye'nin Ege ve Karadeniz'deki Durumu

Rusya'nın Karadeniz'deki eylemleri ve Türkiye'nin Ege'de Yunanistan'a karşı üstünlüğünü kaybettiğini iddia eden Çakırözer, "Rusya'dan alınan S-400 sistemleri nedeniyle F-35 projesinden çıkarılmanın etkilerini" eleştirdi.

Vize Sorunları ve Yabancı Vatandaşlık Politikaları

Çakırözer, "Milyonlarca Türk vatandaşının vize sorunlarına ve AK Parti iktidarının ülkenin durumunu eleştirerek, Türkiye'nin yol geçen hanına döndüğünü, ülkede mafya liderleri ve uyuşturucu baronlarının serbestçe hareket ettiğini" öne sürdü.

Kaynak: anka