HABER: OGÜN AKKAYA GÖRÜNTÜ: UĞUR DEMİRCİ

(ANKARA) - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün yapıldı. Adaylar içeride ter dökerken, veliler ise heyecanlı bekleyişini sınav merkezleri önünde sürdürdü. Kendi heyecanını sınava giren çocuğuna yansıtmadıklarını anlatan bir veli, "Düne kadar dersini çalıştı, çok emek verdi. Umarım emeklerinin karşılığını alır. Stresli bir dönem geçti. Güzel sonuçlar gelirse hep birlikte çok mutlu olacağız" dedi. Bir başka veli de "Çocuklar 12. sınıfta çok zor bir yıl yaşıyorlar, gençliklerinin en güzel döneminde. 3 milyon kişi giriyor, girecekleri yerlerin sayıları belli, doğal olarak heyecan dorukta" diye konuştu.

TYT sınavında adaylara 120 soru yöneltildi. Sınav 165 dakika sürdü. Adaylar içeride gelecekleri için ter dökerken, veliler de sınav salonları dışında heyecanla çocuklarını bekledi.

Adayların TYT oturumundan çıkmasını bekleyen veliler, yanlarında getirdiklerini sandalyelerle yol kenarında bekleyişini sürdürdü. Heyecanlı bekleyiş esnasında kitap okuyan da vardı, dua eden de… 

SMA eylemcisi tutuklandı SMA eylemcisi tutuklandı

ANKA Haber Ajansı, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kampüsü'nde sınava giren YKS adaylarının velilerine ve yakınlarına mikrofon uzattı. Aday yakınları, heyecanlarını anlattı. 

"Dersane, özel okul, özel ders arasında gidip geliyoruz, bir yere çıkamıyoruz"

2 senedir çocuğunun aktif olarak üniversite sınavına hazırlandığını anlatan veli, özellikle bu sene hiçbir sosyal faaliyet içine giremediklerini söyledi. Çocuğunun fen ya da matematik alanlarından birine yerleşeceğini umut eden veli, "Dershane, özel okul, özel ders arasında gidip geliyoruz, bir yere çıkamıyoruz" dedi.

"Güzel sonuçlar gelirse hep birlikte çok mutlu olacağız"

Çocuklardan daha heyecanlı olduğunu aktaran başka bir veli de "Aslında çocuklara da hiç belli etmiyoruz heyecanımızı ama umarım emeklerinin karşılığını alırlar" diye konuştu. Çocuğunun moleküler biyoloji istediğini ifade eden veli, "Düne kadar dersini çalıştı, çok emek verdi. Umarım emeklerinin karşılığını alır. Stresli bir dönem geçti. Geçen hafta kızım LGS'ye girdi. Biz bu seneyi çok yorgun olarak atlattık. Güzel sonuçlar gelirse hep birlikte çok mutlu olacağız" dedi.

"Hayatları bouyunca mutlu olacakları bir meslek sahibi olurlar inşallah"

Bir diğer veli de "Hayatlarında mutlu olacakları, yapacakları bir meslek sahibi olacak şekilde sınavlarında başarılı olurlar inşallah. Çok heyecanlılardı, emek sarf ettiler. Veterinerlik istiyor, hayvanları çok seviyor" ifadelerini kullandı.

"Son güne kadar çalışmalarımız devam etti"

Başka bir veli de "Çok zor bir sistem inşallah hayırlısı ile bir yere yerleşirler tek umudumuz o yönde. İnşaat (mühendisliği) istiyoruz. Son güne kadar çalışmalarımız devam etti" dedi.

"3 milyon kişi giriyor, girecekleri yerlerin sayıları belli, heyecan dorukta"

Başka bir veli de "Çocuklar 12. sınıfta çok zor bir yıl yaşıyorlar, gençliklerinin en güzel döneminde. 3 milyon kişi giriyor, girecekleri yerlerin sayıları belli, doğal olarak heyecan dorukta. Matematik-fenden girdi. Biliyorsunuz artık önce bir puana bakıp sonra seçiyorlar, direkt bir meslek kafalarında oluşmuyor. Ama muhtemelen sağlık-fen alanında gibi duruyor" diye konuştu.

Kaynak: anka